1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
3 years ago
7

A hudson valley farmer has 26 employees.He pays each employee $410 per week.After paying his workers for one week,the farmer has

$162 left in his bank account.how much money did he have at first?
Mathematics
1 answer:
Sliva [168]3 years ago
4 0

Hi there!

A valley farmer has 26 employees and he pays each of them $410 per week.

After paying them for one week he has $162 dollars left. We need to find how much money he had at first.

So the first step is to multiply $410 on 26 since he gives 410 dollars to each employee, which he has 26.

$410 · 26 = $10,660

So he had $10,660 before he paid the workers, but he still had $162 left. To find out his overall total of money he had we need to add $10,660 and $162 which will be $10,822.

The farmer had $10,822

Hope this helped!~

You might be interested in
Cans of wood varnish come in three sizes.
LenKa [72]

The cost of 1 liter for the small and medium cans is 4.4 and 2.4.

<h3>What is Unitary method?</h3>

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

As,  

Small can: A 200 ml can costs £0.88.

Medium can: A 500 ml can costs £1.32.

Large can: A 1 litre can costs £3.60.

Now, 200 ml = 0.2 l

500 ml = 0.5 l

For 0.2 l = 0.88

For 1 l= 0.88/0.2

For 1 liter = 4.4

For 0.5l medium can = 1.32

For 1 l medium can= 1.32/0.5

For 1 l medium can = 2.4

Hence, cost of 1 liter for the small can is £ 0.88 the cost of 1 liter for the medium can is £ 2.4.

Learn more about this concept here:

brainly.com/question/22469540

#SPJ1

8 0
1 year ago
2.5 pounds of grapes cost $2.25 what is the cost per pound
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

$0.9 per pound

Step-by-step explanation:

$2.25 divided by 2.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help plz im SUPER tired thx If the side lengths of a cube are 14 feet, what is the correct way to write the expression to repres
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

14 times 14 times 14

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Greatest common divisor of 66 and 90
pav-90 [236]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

66 / 6 =11

90/6 =15

11 & 15 prime to each other, so 6 is the answer.

8 0
2 years ago
The difference of three times a number x and 4
ra1l [238]

Answer:

3x - 4

Step-by-step explanation:

Difference means subtraction.

Times means multiplication.

Three times a number x; 3 * x = 3x

3x - 4

Best of Luck!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If your calculator is 5 centimeters wide what is its width in millimeters
    9·1 answer
  • Help me i tried all sort of answers but i cant find the right one
    7·2 answers
  • The amount of time it takes Heather to cook dinner is directly proportional to the number of ingredients involved. If it takes h
    10·2 answers
  • 8a to the power of 6 times a to the power of 4 over 4a to the power of -3
    15·1 answer
  • 1496 mm2 to square centimetres.
    9·2 answers
  • The sum of the heights of two brothers is 10 feet, 4 inches. The difference between their heights is 10 inches. How tall is the
    6·1 answer
  • Pls I NED HELP ASAP I ONLY HAVE 10 MINUTES
    8·2 answers
  • Pre-calc, Which statement correctly uses limits to determine a vertical asymptote of _____ (image attached)
    15·1 answer
  • Write the slope-intercept form of the equation of the line described. Through (-2, -2) parallel to y = -2/7x -5
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the point (-9,8) and (-3-1)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!