Answer: $11.30 per pound
Step-by-step explanation:
William spent $110.74 to buy 9.8 pounds of candy.
To find the cost per candy, divide the amount spent by the quantity of candy:
=Amount spent on candy / Quantity of candy
= 110.74 / 9.8
= $11.30 per pound
Answer:
x=13
Step-by-step explanation:
you have to isolate the variable
3(x-4)=x+14
distribute
3x-12=x+14
subtract 14 from each side
3x-26=x
subtract 3x from each side
-26=-2x
divide each side by -2
13=x
flip sides
x=13
hope this helps!!! :)
Answer:
associative
Step-by-step explanation:
u switched parentheses
I’m assuming the numbers are 2/3 and 3/4 so find the common denominator. 2/3x4=8/12 and 3/4x3=9/12 so 8/12+9/12= 17/12 or 1 and 5/12
Try explaining how you worked the problem and how you did it