1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
13

Darnell's car used 8 gallons of gasoline to travel 340 miles. After a mechanic worked on the car, it used 7 gallons of gasoline

to travel 350 miles. If the price of gasoline was approximately $4.00 per gallon, how much less, to the nearest cent per mile, did it cost to run the car after the mechanic worked on it?
Please Show Work!!
Mathematics
1 answer:
krek1111 [17]3 years ago
3 0
8*4=32
7*4=28

340÷32=10.625
350÷28=12.5

12.5-10.625= 1.875
You might be interested in
Please answer!!!!! I will give brainliest!
Ratling [72]
What he or she said up there^^^^^^^
3 0
2 years ago
How can you be able to find an area
muminat
You multiply the length and the width if it is a square. if you give the shape i can be more specific
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of twenty-five
AURORKA [14]
The square root of 25 would be 5!

Brainliest please? I am trying to get my rank to ace!
7 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gunther invested $10,000 in two mutual funds. One of the funds rose 6% in one year and the other rose 9% in one year. If his inv
mote1985 [20]

Answer:

$7200 in the fund rose 6% n $2800 in the fund rose 9%

Step-by-step explanation:

let x be the amount in the fund rose 6%

gain in one year=x*6%=0.06x

total amount is 10000

so amount in the fund rose 9% = 10000-x

gain in one year=(10000-x)*9%=900-0.09x

total gain=0.06x+900-0.09x=900-0.03x

=684

900-684=0.03x

0.03x=216

x=7200

the other fund amount=10000-7200=2800


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ethan surveyed 120 registered voters at random out of a total of 12,600 registered voters in town. He asked them who they planne
    13·1 answer
  • In triangle ABC, what is the measure of angle C​
    9·2 answers
  • 12 to anyone who tells me all the correct answers
    10·1 answer
  • What is the value of x to the nearest degree?
    12·1 answer
  • Mike deposited $850 into the bank in July. From July to December, the amount of money he deposited into the bank increases by 25
    7·2 answers
  • PLEASE HELP !!!! On the grid provided, draw a nonsymmetric four sided figure in Quadrant II labeled ABCD. The vertices on the fi
    9·1 answer
  • Ms. Lang lives In St.Paul, Minnesota. Last year, she made 4 round trips to Maddison, Wisconsin, and 3 round trips to Bismarck, N
    13·2 answers
  • Please help! geometry question!
    5·1 answer
  • Jamal puts $100 in an account that does not earn any interest. Every month after that, he deposits the same amount of money. Thi
    6·1 answer
  • A dice is a perfect cube. The length of the side of the dice is 1 cm. The density of a dice is 2 g/cm.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!