Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
3/12 =0.25
0.25 = 1/4
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~
Answer:
3x^2-x+5.2f\left(-3\right)-f\left(4\right) =
3x^2-x-19.6f
Step-by-step explanation:
3x^2-x+5.2f\left(-3\right)-f\left(4\right)
=3x^2-x-5.2f\cdot \:3-f\cdot \:4
=3x^2-x-15.6f-4f
=3x^2-x-19.6f
Answer:
252 cph
Step-by-step explanation:
756 divide by 3 is 252