Given

To find a solution for the linear equation, the first step is to write the equation in slope-intercept form:
-Pass the x-term to the right side of the equation by applying the opposite operation to both sides of the equal sign:

-Divide both sides by -2:

Once you have expressed the equation of the line in slope-intercept form, replace it with any value for x and calculate the corresponding value of y, for example, x=2

One solution for the linear equation is x=2 and y=-6, you can check the solution by replacing the values on the original equation, with both values the result should be 8:

As you can see the values are a valid solution for the linear equation.
So the solution is:
54 divided by four is 13.5 or 27/2
Fractions Area Volume length h
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
Answer:
(18-14)*(2+4)=24
Step-by-step explanation:
4*6=24