1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
9

Sophie earns $12.80 per hour babysitting. She has to repay a loan to her parents in the

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]3 years ago
6 0

Answer:

Sophie has to work 18 hours to buy the sneakers.

Step-by-step explanation:

Since Sophie earns $ 12.80 per hour babysitting, and she has to repay a loan to her parents in the amount of $ 100, and after repaying the loan, she wants to have at least enough money to buy herself a pair of sneakers costing $ 130.40, for write an inequality modeling the number of hours, X, Sophie needs to work to have enough money to buy the sneakers, the following mathematical reasoning must be carried out:

12.80X = 100 + 130.40

12.80X = 230.4

X = 230.4 / 12.8

X = 18

So Sophie has to work 18 hours to buy the sneakers.

You might be interested in
FREE BRAINLIEST!! ill also answer questions that you have posted if you answer these 2 questions correctly!! ((Answer both quest
Gala2k [10]

Answer:

D and C

Step-by-step explanation:

I don't really know if my answers are even correct but I did some research on them. I don't want to waste your time --or mine.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a concession​ stand, three hot dog(s) and two hamburger(s) cost ​$8.00​; two hot dog(s) and three hamburger(s) cost ​$8.25. F
qaws [65]

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

Solve by graphing the system of equations where x = the number of hot dogs and y = the number of hamburgers

> 3x + 2y = 8

> 2x + 3y = 8.25

The solution is (1.5, 1.75)

-- Check attachment for graph

5 0
3 years ago
What are the domain and range and asympote of h(x)=6^x -4?
Arturiano [62]
Bksnsskbd fcnfkdn sishfmdibaub subneibfs uh a
8 0
3 years ago
(b) Ten men can assemble 400 cycles in 8 days. How many cycles 5 men will
Deffense [45]

Answer:

400

Step-by-step explanation

First, find how many cycles 5 man can make in 8 days.

400/2=200 (/ means divide)

Next, mutliply the answer to find out how many cycles 5 man can make in 16 days.

200x2=400

8 0
3 years ago
DEFINE A VARIABLE AND SET UP AND EQUATION TO SOLVE FOR THE FOLLOWING PROBLEM, DO NOT SOLVE!
statuscvo [17]

Answer:

5.8

Step-by-step explanation:

29/5=5.8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
    14·2 answers
  • What is the value of c?<br><br><br> _____ units
    12·2 answers
  • Select the equation equivalent to the line 3x - 2y = 14.
    15·1 answer
  • You start at (8, 1). You move right 1 unit and left 3 units. Where do you end?
    13·1 answer
  • Find the equation of a parabola with a focus at (0,-1) and a directrix at y = 4.
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to –(3 + 4x)?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ITS DUE SOON!!!!
    9·1 answer
  • Can u pls answerrr thank u po sana ung tamang answer​
    13·1 answer
  • I need help with these problems please
    13·1 answer
  • The volume of a sphere is a function of its​ radius,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!