1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
6

Describe and sketch the suraface in R3 represented by the equation x+y=2.

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
5 0

Answer:

The three-dimensional surface represented by the equation x+y=2 is an inclined plane, as seen in the image.

You might be interested in
Help me pls I need help
viva [34]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

LMN should be a right triangle

use pythagorean theorem

18^2+80^2=82^2

it is a right triangle

7 0
2 years ago
The Mohs scale is used to measure:<br><br> streak<br> cleavage<br> hardness<br> luster
lesantik [10]

Answer:

Hardness.

Step-by-step explanation:

A mineral's hardness is a measure of its relative resistance to scratching, measured by scratching the mineral against another substance of known hardness on the Mohs Hardness Scale.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the measure of angle 2 is 120 degrees, find the measure of angle 4.
Alla [95]

Answer:

60 degrees

Step-by-step explanation:

1+<2=180

<1+120=180

<1=180-120

<1=60

8 0
2 years ago
Which expression converts 100 inches per minute to feet per minute?
Rudik [331]
Speed and velocity is the answer
3 0
2 years ago
Evaluate The Exsperession. Show your work<br><br><br>6.7-3^2.9+4^3<br>or
Rom4ik [11]
  • <em>Answer:</em>

<em>25</em>

  • <em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Hi there !</em>

<em>6×7 - 3²×9 + 4³ =</em>

<em>   1. raise the numbers to power</em>

<em>= 6×7 - 9×9 + 64</em>

<em>   2. we perform the multiplications</em>

<em>= 42 - 81 + 64</em>

<em>   3.  we perform addition and subtraction</em>

<em>= (42 + 64) - 81</em>

<em>= 106 - 81</em>

<em>= 25</em>

<em>Good luck !</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you laid 16 bolts that each measure 7/8 inch end to end how many feet long would the row of bolts be
    11·2 answers
  • the cafeteria use 9 2/4 gallons of milk on Monday and 15 1/4 gallons of milk on Tuesday how much more milk did they use on Tuesd
    5·2 answers
  • Find the ratio a:b, if 2a−b/6 = b/3
    6·1 answer
  • Find an equation of the plane that passes through the origin and its perpendicular to the vector [1,-2,5]
    13·1 answer
  • Solve the following equation. Show your work. x 2 - 4 = 0
    5·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Help I need answer like 4 minutes ago
    9·1 answer
  • Trong has 16% of each paycheck automatically deposited to his savings account. His last paycheck was $2,285. How much money, in
    7·1 answer
  • Wich function describes the graph shown below?
    9·1 answer
  • Solve for x:-<br> 4(2x-3)=6x+2
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!