1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
6

For the end-of-year party, Mt.Rise Middle School ordered 112 pizzas. There were eight fewer veggie pizzas than there were pepper

oni pizzas. There were three times as many combo pizzas as pepperoni pizzas. Use the 5-D process to define a variable and write an equation for this situation. Then determine how many of each kind of pizza were ordered.
Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
5 0
Let the number of pepperoni pizzas be x
pepperoni = x
veggie = x - 8    [<span>There were eight fewer veggie than pepperoni]
</span>combo = 3x       [T<span>here were three times as many combo as pepperoni]
</span>
Given that the total Pizza: 112
x + x - 8 + 3x = 112
5x - 8 = 112
5x = 112 + 8
5x = 120
x = 24

x= 24
x - 8 = 16
3x = 72

So there were 24 pepperoni pizza, 16 veggie pizza and 72 combo pizza

You might be interested in
Another housecleaning service, Acme Home, calculates its fees using the equation y=25x
Vitek1552 [10]

Answer:

y < 25x , or y = kx { where k < 25 } , or choosing a time saving worker {as fee is in terms of hours}

Step-by-step explanation:

Services cost : y = 25x , where y is the total fee and x is the number of hours worked.

If customer is looking to choose the less expensive cleaning service ; he / she has following options -

  • Choosing fee structure where y < 25x
  • Choosing y = k x , where k per hour fee is lesser
  • Choosing time efficient worker, as fee is in regards hours utilised.
5 0
2 years ago
1/8x=-5 solve the equation
amm1812
To solve 1/8x = -5 , you will need to multiply both sides of the equation by 8. once you do that you will get the answer:
x= -40
let me know if you have any other questions
:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anthony is an executive assistant. He makes $15.85 per hour. If he worked 47.50 hours this week, what is his (a) OT pay? What ab
alexdok [17]

Anthony's OT pay will be $118.875 and his overall pay will be $752.875.

Number of hours Anthony has to work in a week = 5 × 8 = 40 hours.

He worked for = 47.50 hours.

Overtime = 47.50 hours - 40 hours = 7.50 hours

Pay per hour = $15.85 / hour

Overtime pay (OT pay) = $15.85 × 7.50 = $118.875

Overall pay = $15.85 × 47.50 = $752.875

Therefore, Anthony's OT pay is $118.875 and his overall pay is $752.875.

Learn more about overtime pay here -

brainly.com/question/19022439

#SPJ9

5 0
1 year ago
A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
VikaD [51]

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

4 0
3 years ago
1. 15 - (r +3 - 4) for r=3<br> @ 10<br> ® 7<br> 015
chubhunter [2.5K]

Answer:

3 add 1013 hay so youre welcome hoop

Step-by-step explanation:

just add it up

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Triangle ABC has vertices A (0,10) B (4,10) and C (-2,4) find the orthocenter of triangle ABC
    7·2 answers
  • Use the distributive property to remove the parentheses -5(-6u-3x+4)
    15·1 answer
  • On Tuesday morning aiden walked to the bank to check his account balance he had $123 he withdrew $20 what was his balance on Tue
    11·1 answer
  • Please help.....………………
    6·2 answers
  • Factorize 2√2a∧3 +8b∧3 -27c∧3+18√2abc
    6·1 answer
  • 1) (9,- 4) and (1,8) are thecoordinates of the endpoints of a diameter of a circle. Write the
    6·1 answer
  • 6 of 12
    15·2 answers
  • The Area of a circle is 46.81cm2 find the length of the radius rounded to 2 DP
    14·2 answers
  • Identify the system of equations given in the graph below.
    5·1 answer
  • What is the eighth term in the geometric series 1250 – 250 + 50 - …?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!