1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
7

What is the x value such that y= 15-3x and y=0?

Mathematics
2 answers:
enot [183]2 years ago
7 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

y = 15 - 3x

0 = 15 - 3x

15 - 0 = 3x

x = 5

kondaur [170]2 years ago
6 0

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

y= 15-3x

We are to let y=0

0 = 15-3x

Add 3x to each side

3x= 15-3x+3x

3x=15

Divide by 3

3x/3 =15/3

x = 5


You might be interested in
Can someone help me, please?
weeeeeb [17]

Answer:

what does the picture say?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jord Problems
maxonik [38]
They are at the 31 yard line
3 0
3 years ago
which inequality best represents the situation of you must be at least 52 inches tall to ride the water ride
Nataliya [291]
C ; x must be greater than or equal to 52 because you have to be 52 inches or greater to ride this ride.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An acute angle theta is in a right triangle with cos theta = 5/6. What is the value of sec theta?
pochemuha

Answer:

  • sec=1/cos

Step-by-step explanation:6/5

5 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
Other questions:
  • How much would $600 invested at 8% interest compounded annually be worth after 3 years? Round your answer to the nearest cent.
    6·1 answer
  • Rewrite the following equation in standard form.<br><br> y= -2/7x + 5/8
    12·1 answer
  • this week maddie worked 2 1/2 hours on monday, 2 2/3 hours on tuesday and 3 1/4 hours on wednesday. how many more hours will mad
    14·1 answer
  • You have a 40% coupon, what will the price be of shoes that cost 45
    12·1 answer
  • I need help on this question
    15·1 answer
  • Can someone help me with this? ​
    9·1 answer
  • Plz i have no clue and this is due in 15 mins
    14·2 answers
  • the scale factor of the dimensions of two similar wood floors is 5 : 4 it cost 272 to refinish the smaller wood floor at that ra
    13·1 answer
  • I need answer asap please, This is due at the end of tommorow
    12·2 answers
  • The sum of a number and 3 divided by 9
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!