Answer:
You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B
Step-by-step explanation:
Find the rate of both sodas.
Soda A.
1.49 / 28 = $0.0532 per oz.
Soda B.
0.95 / 21 = $0.0452 per oz.
Answer:
the is option d cause big number is divided by small ones.
Step-by-step explanation:
hope it's right
Answer: $249,300
Step-by-step explanation:
The exact formula would be if I think this is right
PV = PMT(1-(1+r)^-n)/r with r & n adjusted for periodicity
= 1400(1-(1+.054/12)^-360)/(.054/12)
= $249,318.47
which you can round off to, say, $249,300 <------
note:
counterchechecked with a financial calculator