1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
8

A recipe for 12 bran muffins calls for 1 cup of flour. the number of muffins that can be made varies directly with the amount of

flour used. There are 1 and 1/4 cups of flour available. How many muffins can be made?
Mathematics
2 answers:
juin [17]3 years ago
8 0

12 muffins = 1 cup

x = 1 1/4 cups

x = 5/4 cups

cross multiply:


12*5 / 4 = x * 1

3 * 5 = x

x = 15

Answer = 15 Muffins


Other way:

1 1/4 cups = how many muffins

you already know 1 cup = 12 muffins

remaining 1/4 cups = how many muffins?

1/4 of 12 = 3

So 12 + 3 = 15 muffins

likoan [24]3 years ago
5 0
Fifteen muffins can be made.
You might be interested in
Christel wants to know what the most popular color at her school is. She surveys students grades 1,2,3.
shutvik [7]

Answer:

It will be biased.

Step-by-step explanation:

By surveying only grades 1, 2, and 3, she is not taking a representation of the entire school. It is possible that the popular color or the color the students like would change over time and the opinion of the younger kids could be different from that of the older kids. Therefore, the sample is biased unless she surveys students from all grades.

7 0
2 years ago
Greg bought 2 boxes of balloons. He used half of them to decorate his yard. he used 40 to decorate his porch. and used the rest
Anuta_ua [19.1K]
20 I'm guessing? Hope this helps!
6 0
3 years ago
Ashley took $20 out on her savings account each week on Friday. How many weeks ago did she have at least $250 in her account
tatuchka [14]
If she took $20 out of her savings account, given the information, she could easily have no money remaining now. Given this, we'll assume the current value of her account is the minimum it can be. Now you just need to find how many times her withdrawal can factor into the original amount, $250. Therefore, t=250/20= 12.5. Since it's asking for a number of weeks, the answer can't be a decimal, so your final answer is 12 weeks.
5 0
2 years ago
The table below models the cost, y, of using a high-efficiency washing machine and a standard washing machine over x number of y
SSSSS [86.1K]

ANSWER:

i) y = 25x + 500

ii) y = 30x + 400

iii) The washing machines would cost the same amount after 20 years of use

iv) Standard machine

Step-by-step explanation:

i)

We are to determine a straight line equation that models the cost of High-Efficiency washing machine over the years;

The first step step is to determine the slope of the line,

( change in y) / ( change in x ) = (550 - 525) / ( 2 - 1) = 25

The equation is slope-intercept form will be;

y = 25x + c

Where y is the cost of the High-Efficiency washing machine and x the number of years. To determine the y-intercept, c, we use any pair of points given in the data table;

when x = 1, y = 525

525 = 25(1) + c

c = 500

Therefore;

y = 25x + 500

ii)

The straight line equation that models the cost of Standard washing machine over the years;

Slope = (460 - 430) / (2 - 1) = 30

The equation is slope-intercept form will be;

y = 30x + c

when x = 1, y = 430

430 = 30(1) + c

c = 400

Therefore;

y = 30x + 400

Where y is the cost of the standard washing machine and x the number of years.

iii)

Given the cost functions for both machines over the number of years, we simply equate the two equations and determine the value of x when both machines would cost the same amount;

We have the cost functions;

y = 25x + 500

y = 30x + 400

Equating the two and solving for x;

25x + 500 = 30x + 400

500 - 400 = 30x - 25x

100 = 5x

x = 20

Therefore, the washing machines would cost the same amount after 20 years of use.

iv)

In order to determine which machine would be the more practical purchase if kept for 9 years we use the cost functions obtained in i) and ii)

The cost function of the High-Efficiency washing machine is;

y = 25x + 500

To determine the cost, we solve for y given x = 9

y = 25(9) + 500

y = 725

The cost function of the Standard washing machine is;

y = 30x + 400

We solve for y given x = 9

y = 30(9) + 400

y = 670

Comparing the two values obtained, the cost for the Standard washing machine is more practical.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Coffee table is 20% odd the original price of $115. If there is 7.5% sales tax, what is the final price of the coffee table?
netineya [11]
100%-20%= 80%=0.8

115(0.8)= 92

92(1.075)= 98.9

The final price of the coffee table is $98.90. 

Hope this helps! 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Anybody know the answer ? Please help :(
    6·1 answer
  • What the health I have no clue help! Number 8
    10·1 answer
  • How to solve algebra questions
    7·1 answer
  • What two numbers multiply to -60 and add to -11
    8·1 answer
  • Determine the exact formula for the following discrete models:
    6·1 answer
  • Complete the factored form.<br> 45x2 + 6x - 7 = (3x - 1)( )
    6·1 answer
  • Which expression gives the distance between the points
    12·1 answer
  • Period 5 is gearing up for a class ice cream party. Meghan plans to arrange the party and understands that ice cream cones cost
    9·1 answer
  • Peaches are on sale for 0.95 cents per pounds if i have 2.75 pounds how much did i pay for the peaches?
    14·2 answers
  • Explain what each of the numbers -10, -20, and -30 tell you about acount 5.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!