Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
3.75/15= 0.25 per oz
0.25* 21= 5.25
Answer:
(f- g)(x) = x - 3
Step-by-step explanation:
(f- g)(x) = f(x) - g(x)
This means that you have to subtract the two equation.
If f(x) = 3x - 2 and g(x) = 2x + 1
Then
f(x) - g(x) = [3x - 2] - [2x+1]
= 3x - 2- 2x - 1
= x - 3
∴ (f- g)(x) = x - 3
Answer:
1.75 or 1 3/4 pieces each
Step-by-step explanation:
3 pieces per apple x 7 = 21
21/12 = 1.75
Im pretty sure the answer is p /2 - w =1 if this isnt the answer you can try a math site that explains all the rules to the problem