1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
3 years ago
12

A lamp was on sale for 25% off its regular price of $80. Craig had a coupon that took an additional 25%

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
6 0

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

The sale price changed from $80 to 60, then with the coupon another 25% was taken off leading it to come to a price of $45

$80 x .75 = 60

$60 x .75 = 45

(.75 is for the price of the original value that he will be paying later)

You might be interested in
A 24-ounce mocha beverage with whipped cream has 25% of the calories allowed on a 2,000-calorie-per-day diet. What percentage of
likoan [24]
We can find the amount of calories it has by taking 25% of 2000:
0.25 x 2000
= 500

Percentage of 2500 calorie diet:
500/2500 x 100
= 20%

The drink constitutes 20% of a 2500 calorie per day diet..
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multi step equations
Tems11 [23]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) -28r +14=-12r-2

-16r=-16

r=1

~~~~~~~~~~~~~~~~

2) -35x+5=6x-36

-41x=-41

x=1

7 0
3 years ago
Terrell contributes to an employer-sponsored 401(k) plan. For the first 6% of
jeyben [28]

Answer: what would the answer be?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) A boat traveled 448 miles downstream and back. The trip downstream took 14 hours. The trip
Serhud [2]

Answer:B

I think we are in the same class lol

Step-by-step explanation:448 divided by 14= 32

448 divided by 16= 28

B=speed of boat in water

Y= Speed of current

B+y=32

B-y=28

32 + 28 =60

60 divided by 2 = 30

32 -30 =2

B=30

Y=2

Add my discord if you need more help Snapple#0141

6 0
3 years ago
Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14
svet-max [94.6K]
Gallon of milk: $3.49
3lbs oranges: $1.14(3) = $3.42
Box of cereal: $3.46

Front end estimation is taking the number in front and the rest of the numbers coming after it will be zeroes.

Using front end estimation:
$3.49 => $3.00
$3.42 => $3.00
$3.46 => $3.00

Add all these up; Shen estimated the total cost of the groceries would be $9.00.
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a box of powdered laundry detergent contains 5.2 ounces of detergent. It takes 0.7 ounce of detergent to clean a load of laundry
    12·1 answer
  • carolineemployee of hollister brought a sweater at 55 for 38.50after her employee discount what percent off is employee discount
    5·1 answer
  • How do I factorize y= x³-4x²+3x ?
    12·1 answer
  • The longest side of an acute isosceles triangle is 8 centimeters. Rounded to the nearest tenth , what is the smallest possible l
    10·1 answer
  • justin wants to use 376 ft of fencing to fence off the greatest possible rectangular area for a garden. What dimensions should h
    11·2 answers
  • Which of these numbers below are exactly divisible by nine 107, 513, 944, 126, 802
    7·1 answer
  • Triangle RST, with vertices R(-7,-8), S(-3,-7), and T(-6,-2), is drawn on the coordinate grid below. What is the area, in square
    9·1 answer
  • Please help I will give brainliest
    11·1 answer
  • In one weekend, 2,400 people attend a play at the theater downtown. A survey of 150 people who attended found that 85 gave the p
    9·1 answer
  • Find the missing x value for for question 14
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!