1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
11

An equilateral triangle has sides of length(3k-2)units. A regular pentagon(5 sides) has sides of (2k+0.5)units. If the perimeter

of the triangle is twice the perimeter of the pentagon, find the dimensions of each shape.
Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
4 0

The length of side of triangle is 5 units and length of side of pentagon is 1.5 units.

<u>SOLUTION:</u>

Given, An equilateral triangle has sides of length (3k-2) units.  

Then, perimeter of the triangle will be 3 \times(3 k-2)=9 k-6

A regular pentagon (5 sides) has sides of (2k+0.5) units.  

Then, perimeter of the pentagon will be 5 \times(2 k+0.5)=10 k+2.5

We have to find the dimensions of each shape . Now, the perimeter of the triangle is twice the perimeter of the pentagon,  

So, \text {perimeter of triangle} = 2\times \text{perimeter of pentagon}

\begin{array}{l}{\rightarrow 9 k-6=2(10 k+2.5)} \\\\ {\rightarrow 9 k-6=20 k+5} \\\\ {\rightarrow 20 k-9 k=-6-5} \\\\ {\rightarrow 11 k=-11} \\\\ {\rightarrow k=-1}\end{array}

Then, length of side of triangle = 3(-1)-2 = - 5

Length of side of pentagon = 2(-1) + 0.5 = - 1.5

We have to neglect, negative sign as lengths can’t be negative. Even if we change the sign above all conditions are satisfied.

You might be interested in
you have $18 to buy peppers. peppers cost $1.50 each. write and solve an inequality that represents the number of peppers you ca
Nezavi [6.7K]

At most 12 peppers can be bought with $18

Step-by-step explanation:

Given

Total amount for peppers = $18

Cost per pepper = $1.50

Let p be the number of peppers that can be bought from $18 at $1.50 per pepper

So,

1.50p\leq 18

Dividing both sides by 1.50

\frac{1.50p}{1.50}\leq \frac{18}{1.50}\\p\leq 12

Hence,

At most 12 peppers can be bought with $18

Keywords: Inequality, solution

Learn more about inequalities at:

  • brainly.com/question/11286417
  • brainly.com/question/12884373

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Really Need Help ! ASAP
SCORPION-xisa [38]

Answer:

hope the above solution will help you

5 0
3 years ago
The quotient of a number and 5 increased by 8 is equal to 14
jolli1 [7]
30 because
30/5=6
6+8=14
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
SUPER EASY WILL GIVE BRAINLEIST IF DONE BEFORE 10 PM PLS HURRY. IF U HAVE TIME PLS HELP ME ON OTHER QUESTIONS THANK YOU &lt;3
Nady [450]

Answer:

it's after 10pm, so will I still get brainliest?

5 0
3 years ago
Carly tried to solve an equation step by step.
jeyben [28]

Answer:

First step of the problem

Step-by-step explanation:

The mistake that Carly did while solving the equation was that she multiplied -4 with 10, when there was no reason to. If she had to, it would be if -4 was 1 over -4 and then to get rid of that should would multiplied that on both sides. Both in this case there was no reason to.

Besides that, the real way to solve the problem is by doing these steps.

1. Distribute property

-4(7j+2) = 10  => take -4 times 7j and -4 times POSITIVE 2

-28j-8= 10

You may be wondering why can't we add 7j and 2 together? Well it's because they aren't the same variable if 7j was just 7, then you could add 7 and 2 together. And if 2 was 2j, you would add 7j and 2j together. This type of process is called "combine like terms." It's when you add or subtract all the terms that are the same variable.

2. Get "j" on one side

-28j-8= 10

<u>      +8  +8 </u>

-28j= 18

With this we had to add 8 on both sides to get -28j on one side of the equation. This is how we ended up with -28j= 18

3. Get "j" all alone

<u>-28j= 18 </u>

    18

j= -28/18

or j= -14/9

Why did we divide 18? Well if you divide 18 on both sides, you have one side cancel out and the other side resulting in the coefficient with the variable divided by the number, this will cause "j" to be alone or have an answer.

The right answer for "j" is actually -14/9

I hope this help you understand, if not don't be afraid to ask questions or even comment. Hope you have a great day, bye! :D

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert 60 miles per hour to feet per minute.
    15·1 answer
  • Solve the equation 2x - 3 plus 4x = 21
    6·1 answer
  • How many two thirds are in 42?
    7·2 answers
  • I need some help lol
    14·1 answer
  • A sample of 14 high school seniors are asked, " how many hours a week do you work?". Their responses are below.
    11·1 answer
  • There are 250 votes tallied in a school election with 3 candidate:A, Candidate B, and Candidate C. If 150 of the votes are for c
    14·1 answer
  • PLSSSSSSSS
    5·1 answer
  • 21(2−x) 12x=44 I don't know what do what does X equal
    15·1 answer
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • Explain why 2 raised to the third power is not equal to 6.​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!