1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
12

Current information for the Healey Company follows: Beginning raw materials inventory $15,200 Raw material purchases 60,000 Endi

ng raw materials inventory 16,600 Beginning work in process inventory 22,400 Ending work in process inventory 28,000 Direct labor 42,800 Total factory overhead 30,000 All raw materials used were traceable to specific units of product. Healey Company's Cost of Goods Manufactured for the year is: $139,000. $137,000. $128,600. $131,400. $125,800.
Business
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
3 0

Answer:

125,800

Explanation:

FIRST we check how many materials were used in production

beg raw + purchases = ending raw + used in production

15,200 + 60,000 = 16,600 + used in production

used in production = 58,600

SECOND the cost added during the period for the three main cost components

Raw materials 58,600

DL 42,800

MOH 30,000

cost added during the period 131,400

LASTLY the COGM

Beg WIP + cost added = ending + COGM

22,400 + 131,400 = 28,000 + COGM

COGM = 153,800 - 28,000

COGM = 125,800

You might be interested in
Use the following data to compute total manufacturing costs for the month:
Akimi4 [234]

Answer:

$132,300

Explanation:

The total manufacturing costs for the month can be calculated as follows

Direct labor + indirect materials + factory manager salary + indirect labour + direct materials + depreciation on factory equipment

= 40,600 + 16,200 + 8,200 + 10,000 + 7,300 + 41,500 + 8,500

= $132,300

Hence the total manufacturing costs if $132,300

7 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Exercise 15-2 On January 1, 2017, Klosterman Company issued $420,000, 12%, 10-year bonds at face value. Interest is payable annu
Maslowich

Answer:

The journal entry to record the bond issuance is shown below:

Explanation:

The journal entry to record the bond issuance is as:

Cash A/c.............................................Dr  $420,000

        Bonds Payable A/c......................Cr  $420,000

Being the bonds issued

As the bonds are issued by the company so cash is coming into the business, which is an asset and any increase in asset is debited. Therefore, the cash account is debited. And cash is received against the bonds payable, so the account of bonds payable is credited.

6 0
4 years ago
The 1950s were marked by great suspicion about advertisers and their potential persuasive powers. Do you see any lingering effec
Mars2501 [29]

Answer: Yes I do.

Explanation:

The 1950s were a time of great fear to people in the developed world. They feared that as the Cold War was just beginning, there were being watched by foreign powers and that they couldn't trust a lot of people because they didn't know who was who. Especially in America where the fear of Communism gripped the nation. They did not know if certain adverts were Communist Propaganda and they feared that sometimes the information government's had about them was used to Target them.

This fear is still quite evident today. Take the 2016 Election rumours for instance. Certain Social media platforms claimed that foreign powers used their sites to advertise the President and get him elected. The ease by which this was accepted showed that people do indeed still have fear advertising.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
"$100 reward will be paid by Neti-pot Co. to any person who suffers from hayfever after having used the Neti-pot three times dai
Scorpion4ik [409]

Answer:

B. No, because the advertisements are an invitation to bid.

Explanation:

An advert is not legally binding as it is just a means to capture consumer attention and convince them to buy a product or service.

Advertisements are merely considered as invitations to bid so the one made by Neti-pot Co is misleading because anybody reading it will immediately assume if a consumer takes the product the way it is advertised and begin to get side effects, the company will really give out the $100 promised.

Therefore, Sheldon wont get any compensation even if she decides to sue.

She will have to bear the consequences alone.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Carrie recently received the Employee of the Year award at the call center where she works as a customer service representative.
    9·1 answer
  • Ruth, who files as head of household, reported itemized deductions of $9,450 on her 2017 tax return. Her itemized deductions inc
    13·1 answer
  • Red Mountain, Inc. bonds have a face value of $1,000. The bonds carry a 7 percent coupon, pay interest semiannual, and mature in
    9·1 answer
  • In what circumstances is it most important to use multistage dividend discount models rather than constant-growth models?
    12·1 answer
  • "Finn Company reported assets of $1,000 and stockholders’ equity of $600. What amount will Finn report for liabilities?"
    5·1 answer
  • When a business owner is asked how the business is doing and she replies,
    10·1 answer
  • Striking Apparels has launched its new stock of summer wear. It plans to target shoppers between the ages of twenty and thirty t
    7·1 answer
  • Concord Inc. took a physical inventory at the end of the year and determined that $783000 of goods were on hand. In addition, Co
    9·1 answer
  • .
    13·1 answer
  • can be useful in analyzing how a choice affects a particular market and shapes the economic system as a whole.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!