1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
2 years ago
10

HEEEELLLP!!!!What is the frequency of the function f(x)? f(x)=2cos(x)−4

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]2 years ago
7 0

The frequency  is    1 /period =    1 / [ 2 pi ]

You might be interested in
Mr. Notardonato is going to run a half marathon, which is 13.1 miles. How many inches are in 13.1 miles? (
lakkis [162]

Answer:

830,016 inches

Step-by-step explanation:

this is how many inches

3 0
2 years ago
Ian purchased cans of soda for a party he was having. For every 12 cans of soda she paied $4.98. What is the cost per can of sod
adelina 88 [10]

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>helpful</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>you</em>

5 0
3 years ago
8 - 3x = 17<br> Solve the equation
777dan777 [17]
8-3x=17 substract 8
-8 -8
-3x=17-8
-3x=9 divide by -3
/-3 /-3
x=9/-3
x=-3 Solved for x
4 0
2 years ago
MELISA SELMIC
Zarrin [17]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the m ∠CVU. Show your work
lbvjy [14]

Through exterior angle theorem we now that...

x+13+63=3x

2x=76

x=38

m<CVU=3x=114 degrees

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -4 - 2 =2v-2+v+100\4
    13·1 answer
  • HELP 12 pts!
    6·2 answers
  • First-order linear differential equations
    13·1 answer
  • He earns $6 an hour plus $5 bonus each time he gets someone to sign up.
    15·2 answers
  • PLEASE HELP on this
    9·1 answer
  • What is the quotient of 7 to the power of negative 4 and 7 to the power if negative 9​
    5·1 answer
  • Hi there! Sorry to bother you, but can someone help me out with this?
    6·1 answer
  • HELP 6TH GRADE MATH<br><br><br><br><br> Enter the phrase as an algebraic expression. b divided by 9
    13·1 answer
  • It cost $2.50 to rent bowling.each game costs $3.25.you have $22. How many games can you bowl
    6·2 answers
  • The product of the length of 2 unequal poles before cutting 2 cm from each was 285 cm. Their present sum after cutting 2cm from
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!