1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
7

Bob has 6 yellow pencils and 5 blue pencils.

Mathematics
2 answers:
prisoha [69]3 years ago
4 0

blue pencils to yellow pencils is

5:6

ladessa [460]3 years ago
4 0
The ratio of blue to yellow pencils is 5:6
You might be interested in
An aircraft​ (at Z) is spotted by two observers​ (at X and​ Y) who are L=1750 feet apart . As the airplane passes over the line
valentinak56 [21]

Answer:

at aircraft(at z) sported by

6 0
2 years ago
How to solve 5r/r+1=4-5/r+1
jenyasd209 [6]
MARK BRAINLIEST!!
So your solution is.
=−5
3 0
3 years ago
Given e (-2,3) f(-2,-2) g(3,-2) h(3,3) prove efgh is a rhombus
lyudmila [28]

the answer to this question (-2,3)


8 0
3 years ago
Please help I will give brainlesstQuestion 9 of 10
inessss [21]

Answer: D, x^3 (x-7)

Step-by-step explanation:

plug into G(f(x))

x^3 (x - 7)

8 0
3 years ago
Jeremy earns $234 for 36 hours of work. Miguel earns $288 for 40 hours of work . Are the pay rates of these two people proportio
dem82 [27]
The pay rates of these two people are not proportional because if you divide 234 by 36 and 288 by 40, it is shown that Miguel earns $7.20 every hour and Jeremy earns $6.50 per hour. Thus, the pay rates of these two people are not proportional.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nicole and her grandmother lives in the same neighborhood,but a forest of trees separate their house.if you left Nicole's house
    11·2 answers
  • Jasmine has eight packs of candlewax to make scented candles each pack contains 14 ounces of wax jasmine uses 7 ounces of wax to
    8·2 answers
  • I need help on 1 pleased
    12·1 answer
  • If 2(x + 5) – (3x – 4) = 12, what is the value of x?
    6·2 answers
  • The struggle is real
    12·1 answer
  • Janice spent $54 to buy some pairs of pants. Each pair of pants cost the same whole dollar amount. How many pairs of pants could
    13·1 answer
  • I got the answer but i need to know how did she get that answer
    10·1 answer
  • What is the answer to this question because I can’t understand it
    15·2 answers
  • Please help......<br> <br><br><br><br><br> Please....
    7·2 answers
  • Trigonometry, please help thank you
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!