1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sladkih [1.3K]
2 years ago
6

Find the volume of a right circular cone that has a height of 18.6 m and a base with a radius of 15.5 m. Round your answer to th

e nearest tenth of a cubic meter.
Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]2 years ago
4 0

This one should have come before the other one. We apply the cone formula

V = \frac 1 3 \pi r^2 h

V = \frac 1 3 \pi(15.5)^2 (18.6) \approx 4679.6 \textrm{ cubic meters}

You might be interested in
What do you call an agarrangment of reciving goods or serviced
olasank [31]
The answer to this is credit.<span />
7 0
2 years ago
5.8 • 10^1 - 7.4 • 10^0 Answer in scientific notation please
Verizon [17]
5.06X10^1

hope this helps
4 0
2 years ago
Write down the equation of a line parallel to y = 3x + 2
vichka [17]

Answer:

y= 3x - 15

Step-by-step explanation:

parallel lines have the same slope, but different y intercepts

8 0
3 years ago
The film starts at 6.45 pm The film last 102 minutes what time dose the film finish
Brrunno [24]

Answer:

102 minutes=1 hour and 42 minutes

6:45+1 hour and 42 minutes=8:27 p.m.

hence, the answer is 8:27 pm

hope this helped.

8 0
1 year ago
If a polynomial has one root in the form a-root b it has a second root in the form of a __ root b
Zepler [3.9K]
Minus
The quadratic equation is
( -b+-SQRT(b^2 - 4ac) )/2a
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with number 2 please !
    9·2 answers
  • 50 is x% of 1000 <br>please help me with these
    7·1 answer
  • What is 2 times the difference of 73 and twice the sum of 9 and 4?
    6·1 answer
  • On a typical morning, 133 vehicles pass the El Fiero Leon Bridge. But starting at 8 a.m on parade day, the traffic increases by
    14·1 answer
  • Mrs wong has 2000 plants in her nursery . 65% of the plants were orchids and the rest were roses . after some orchids were sild
    15·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • A jar contains 50 coins, all either 2 cents or 5 cents. The total value of the coins is $1.87.
    6·2 answers
  • Express using exponents 10^8x10^4=
    15·1 answer
  • Find three consecutive numbers whose sum shall equal 45.​
    13·2 answers
  • Select the statement that best describes √ 1 5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!