1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
4 years ago
7

Please help legit things only or you get banned thanks!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
fgiga [73]4 years ago
6 0

Answer: B if I'm rong sue me

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 5.151515 to 2 decimal places​
Citrus2011 [14]

Answer:

5.15

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A landscaping business bought 8 rose bushes and 15 daylilies for $193. They went back later and bought 3 more rose bushes and 12
pantera1 [17]

Answer:

Each daylilies  cost $7

Step-by-step explanation:

Step one:

let roses be x

and daylilies be y

so

8x+15y=193--------------1

also

3x+12y=117--------------2

we can solve equations 1 and 2 by substitution

8x=193-15y

x=(193-15y)/8

put x= (193-15y)/8  in 3x+12y=117

3((193-15y)/8)+12y=117

(579-45y)/8+12y=117

579-45y=8(117-12y)

579-45y=936-96y

collect like terms

579-936=-96y+45y

-357=-51y

divide both sides by -51

y=-357/-51

y=7

Hence each daylilies  cost $7

put y=7 in eqn 1

8x+15(7)=193

8x+105=193

8x=193-105

8x=88

x=88/8

x=11

rose cost $8

6 0
3 years ago
What is the y-intercept of the function f(x)=2/9x+1/3
____ [38]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

The equation given to you is in y=mx+b form.

m is the slope which in this case would be 2/9.

b is the y-intercept which in this case would be 1/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of the equation y=−5x+b goes through the point A(5, −2). Find the value of b.​
TEA [102]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

y+2=-5(x-5)

=-5x+25

subtract 2 from the left side and subtract it from the 25

y=-5x+23

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this
expeople1 [14]

Answer:

4 3/4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sally earns $37.00 for 4 hours of babysitting.At this rate,how much more would she earn for 9 hours of babysitting? Show work.
    6·1 answer
  • Simplify 5(29 + 3).<br> a) 10g + 15<br> Ob) 10g + 3<br> Oc) 78 + 8<br> d) 78 +3
    13·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • How do you write an equation in slope intercept form with the points (5,19) (-9,5)
    7·1 answer
  • CONFUSED?!!!!!!!!! Just answer the middle question!!
    9·2 answers
  • Select all the correct locations on the image. Select all the expressions that result in a product that is a rational number. MU
    6·1 answer
  • If x &gt; 0 y &gt; 0 where is the point (x,y) located
    15·1 answer
  • What is - 3/8 ÷ 2 2/3​
    7·2 answers
  • HELP PLZZZZZZZZZZZZZZ
    11·1 answer
  • Joséphine noticed that out of 10 e-mails she
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!