1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
6

If the sales tax rate is $8.25 per $100.00.What is the sales tax if the sale amount is $54.80?

Mathematics
1 answer:
Brums [2.3K]3 years ago
7 0

Answer: $4.52

Step-by-step explanation:

From the question, sales tax rate is $8.25 per $100, this means that for every $100 item sold, $8.25 will be paid as sales tax.

Sales tax for 54.80 = x

Step 2: write the equation as;

8.25 = $100

Sales tax for $1 item will be (divide both sides by 100

$8. 25/ 100 = $0.0825

Step 3: determine the sales tax on $1 item, that is if sales tax $1 item = $0.0825

Sales tax for $54.80 item will be 0.0825 x 54.80

= $4.52

You might be interested in
The weights of packets of cookies produced by a certain manufacturer have a Normal distribution with a mean of 202 grams and a s
Evgen [1.6K]

Answer:

209.005 gms

Step-by-step explanation:

Given that the weights of packets of cookies produced by a certain manufacturer have a Normal distribution with a mean of 202 grams and a standard deviation of 3 grams.

Let X be the weight of packets of cookies produced by manufacturer

X is N(202, 3) gms.

To find the  weight that should be stamped on the packet so that only 1% of the packets are underweight

i.e. P(X<c) <0.01

From std normal table we find that z value = 2.335

Corresponding x value = 202+3(2.335)

=209.005 gms.

5 0
3 years ago
Please help due right now
Nadya [2.5K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A bike rental shop rents out bicycles with a flat rate of $6 and then charges $2 per hour a person rents out the bike. Identify
DIA [1.3K]

Answer:

Independent Variable: Number of hours

Dependent Variable: Cost

Equation: C = 2x + 6

Step-by-step explanation:

    The independent variable (x) is the variable that is manipulated. In this instance, that would be the number of hours a person rents out the bike.

    The dependent variable (C) is the variable that is manipulated depending on the value of the independent variable. In this instance, that would be the total cost for renting the bike.

    The total equation would be C = 2x + 6. The coefficient, 2, represents the charge of $2 per hour and the 6 represents the starting charge of $6.

6 0
3 years ago
Find the length of an arc made by a 180-degree central angle in a circle with a 10ft radius
mixas84 [53]

Answer:

the length of an arc = 10π ft.

Step-by-step explanation:

The length of an arc with angle Θ and radius r will be equal r * Θ

note the angle must be in radian

Given: Θ = 180° = π  and radius = r = 10 ft.

<u>So, the length of the arc = π * 10 = 10π ft.</u>

8 0
3 years ago
1 more!!<br> thanks for all the help! correct question gets marked a brainliest &lt;3
Shalnov [3]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 7. Find the value of x in the figure below.<br> (8x + 5)<br> (13x - 14)<br> A. 7<br> D. 10
    15·1 answer
  • A digital camcorder repair service has set a goal not to exceed an average of 5 working days from the time the unit is brought i
    6·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    9·1 answer
  • State if each pair of ratios forms a proportion....EXPLAIN AS WELL PLS!!!
    8·2 answers
  • Help me pleaseeeeee help help
    15·1 answer
  • Htdtdeyt5ey5jed6yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    10·1 answer
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
  • 28 + b = 35<br><br> what does b equal?<br> b=
    6·1 answer
  • A rectangle with an area of 47m² is dilated by a factor of 7. What is the area of the dilated rectangle? Enter your answer in th
    8·2 answers
  • Im trying to do IXL and I dont understand the way my teacher teaches (ironic right?)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!