1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
6

The distance d a train travels varies directly with the amount of time t that has elapsed since departure. If the train travels

at 475 miles in 9.5 hours, how many miles did the train travel after 4 hours? A.100 B.200 C.232.5 D.300
Mathematics
2 answers:
Anastaziya [24]3 years ago
6 0
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
Below is the solution:

<span>distance = 475
</span>time = 9.5 hrs

<span>since distance and time varies directly
</span>
therefore in 9.5 hrs train travels 475 miles => In 1 hr train travels 475 / 9.5 miles = 50 miles
<span>and in 4 hrs train travells 50*4 i.e 200 miles </span>
castortr0y [4]3 years ago
5 0

Unit 6 lesson 2 quick check

1. 21 (D)

2. 201.6 (C)

3. 3/4 (B)

4. 1/4 (A)

5. 20 (B)

100% i just took it :)


You might be interested in
When renting a limo for prom, the number of people varies inversely with the cost per person. Originally there were 4 people and
ioda

Answer:The new cost per person= $19 when there are 12 people

Step-by-step explanation:

Step 1

Let Number of people be rep as N

And Cost per person = C

such that the relationship of  number of people which varies inversely with the cost per person is given as

N∝ 1/C

Introducing constant of proportionality, k, we have that

N= K/C

such that when there were 4 people the cost per person was $57, K would be

N= K/C

4 = K /57

k= 57 X 4

k=228

Step 2

Therefore If the number of people changed to 12, cost per person would be

N= K/C

12= 228 / C

C= 228/12

C= 19

The new cost per person= $19 when there are 12 people

4 0
3 years ago
Gianna used 11.9 yards of fabric to make 7 same-sized aprons for the cooking club. How much fabric did Gianna use per apron?
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

11.9 divided by 7 = 1.7

She uses 1.7 yards per apron

5 0
3 years ago
If the parent function f(x) = x^2 is fatter translated 11 units to the left, then translated 5 units down, write the resulting f
nikklg [1K]

The quadratic function given by:


f(x)=a(x-h)^2+k, \ \ \ a\neq 0


is in vertex form. The graph of f is a parabola whose axis is the vertical line x=h and whose vertex is the point (h, k). So:


To translate the graph of a function to the right, left, upward or downward we have:

For \ a \ positive \ real \ number \ c. \ \mathbf{Vertical \ and \ horizontal \ shifts} \\ in \ the \ graph \ of \ y=f(x) \ are \ represented \ as \ follows:\\ \\ \bullet \ Vertical \ shift \ c \ units \ \mathbf{upward}: \\ g(x)=f(x)+c \\ \\ \bullet \ Vertical \ shift \ c \ units \ \mathbf{downward}: \\ g(x)=f(x)-c \\ \\ \bullet \ Horizontal \ shift \ c \ units \ to \ the \ \mathbf{right}: \\ g(x)=f(x-c) \\ \\ \bullet \ Horizontal \ shift \ c \ units \ to \ the \ \mathbf{left}: \\ g(x)=f(x+c)


By knowing this things, we can solve our problem as follows:


FIRST.

  • Translating <em>11 units to the left:</em>

g(x)=f(x+11) \\ \\ \therefore g(x)=(x+11)^2


  • Then translating<em> 5 units down:</em>

g(x)=f(x)-c \\ \\ \therefore g(x)=(x+11)^2-5


Since the new function is fatter, the factor we need to multiply the term (x+11)^2 <em>must be</em> less than 1, to make the graph fatter. So, according to our options, there are two factors 1/2 and 2.


<em>Therefore, the right answer is </em><em>b. f(x) = 1/2(x + 11)^2 - 5</em>


SECOND.

  • Translating <em>8 units to the right:</em>

g(x)=f(x-8) \\ \\ \therefore g(x)=(x-8)^2


  • Then translating<em> 1 unit down:</em>

g(x)=f(x)-c \\ \\ \therefore g(x)=(x-8)^2-1


As explained in the previous case, there are two factors 1/3 and 3, so we choose the first one.


<em>Therefore, the right answer is </em><em>a. g(x) = 1/3(x - 8)^2 - 1</em>

7 0
3 years ago
Solve for y: 2y + 3 =11<br><br>Solve for x:<br>2/3x = 18​
laiz [17]

Answer: y=4 x=27

Step-by-step explanation: 2y+3=11

-3 -3

2y=8

/2 /2

y=4

2/3x=18

(3) (3)

2x=54

/2 /2

X=27

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the comparison : 17&gt;?
sveticcg [70]
Your ans is 1 
please tell me if this is correct.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is z2+z+4z3+4z2?
    5·2 answers
  • The sales price of a pair of pants is 65% of the regular price of $25. How much do you save by buying the pants on sale
    8·1 answer
  • A printing press can print 224 newspapers in 8 minutes. What is the unit rate
    5·1 answer
  • A man walks 10 miles an ex hours how far does he walk in one hour which expression represents
    9·2 answers
  • An arts academy requires there to be 4 teachers for every 100 students and 3 tutors for every 30 students. How many students doe
    5·1 answer
  • 5. Solve each of the following equations for the value of x. Show your work.
    5·1 answer
  • Which polygon has more than 5 vertices? HELPP
    9·1 answer
  • The area of the square is 25. What is each side length
    14·1 answer
  • 43 grams of copper and 7grams other metals in a birdhouse, 83 grams of copper and 17 grams of other metals. Which one has more c
    7·1 answer
  • 2.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!