1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
2 years ago
12

Explain what the y- intercept means in this context

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]2 years ago
7 0

Answer: they started at 360 feet

You might be interested in
Hello I need Help with this question ASAP PLS.
Korolek [52]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Find the unit rate

1 apple costs ?

1.20/6 = cost of 1 apple

1 apple = $0.20

4 apples = $0.20 * 4

4 apples = $0.80

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Helppp how do u do 12
Delicious77 [7]
B is the correct answer



\frac{x}{100}  =  \frac{53}{106}  \\ x =  \frac{53 \times 100}{106}  =  \frac{5300}{106}  = 50




good luck
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. What is the value of x?<br> A)15 Square root 3 B)15/2 C)5 Square root 3 D)15 Square root 2/2
zhannawk [14.2K]

Answer:

5√3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
8. A stock decreases $11 a day for 9 days. Which integer represents the total decrease?
user100 [1]

Answer:

D. 99

Step-by-step explanation:

Well they were losing money so 11 times 9 = 99

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I answer this question
Gnom [1K]
First you have to make it multiplication so you flip 5/2 around and the two “2’s” will cancel each other so it will be 17/5 or 3 2/5
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Karen is riding her bike at 4 miles per hour she wants to show this on a graph what should she draw
    14·1 answer
  • Below are two different functions, f(x) and g(x). What can be determined about their y-intercepts? F(x)=-2x-1
    15·2 answers
  • 1 hundredth + 3 tenth
    15·2 answers
  • Please answer ASAP!!!.........................................................
    15·2 answers
  • Mr. Cooper is building a playset in his backyard for his kids. He has a made a scale drawing of the playset to help him estimate
    9·2 answers
  • 1. Solve for x. Show your solution and justify every step.
    15·1 answer
  • Q6.
    14·1 answer
  • Larry wants to purchase birthday gifts for his twin sisters. One sister likes daises which costs $2.00 per stem and the other li
    15·1 answer
  • 5/8+7/8 in simplest form
    5·2 answers
  • Geometry help greatly needed, check photo for more information! &lt;3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!