1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
3 years ago
15

PLS ANSWER FAST!!!! YOU'LL BE A GRADE SAVER!! Which of the following is the equation for the graph shown? graph of an ellipse on

a coordinate plane going through 12 comma 0, negative 12 comma zero, approximately 0 comma 10, and approximately 0 comma negative 10 with points inside ellipse at negative 7 comma 0 and 7 comma 0, and lines x equals 144 sevenths and x equals negative 144 sevenths x squared over 144 plus y squared over 95 equals 1 x squared over 144 minus y squared over 95 equals 1 x squared over 95 plus y squared over 144 equals 1 x squared over 95 minus y squared over 144 equals 1
Mathematics
1 answer:
madam [21]3 years ago
5 0

Answer:

x²/144 + y²/95 = 1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How much interest will Hannah
baherus [9]

keeping in mind that a year has 12 months, thus 6 months is really 6/12 of a year.

~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$630\\ r=rate\to 6.5\%\to \frac{6.5}{100}\dotfill &0.065\\ t=years\to \frac{6}{12}\dotfill &\frac{1}{2} \end{cases} \\\\\\ I = (630)(0.065)(\frac{1}{2}) \implies I\approx 20.48

6 0
2 years ago
What comes after a million, billion and trillion?
Vinil7 [7]
Million, Billion, Trillion, and Quadrillion
7 0
3 years ago
Is paid an annual salary of $26,000. Find the Pat's weekly salary
elena-s [515]

Answer:500

Step-by-step explanation:26,000/52=500 i did<em> $26,000</em> divided by 52 because there are<em> </em><em>52 weeks in a year</em> and it gave me <em>500</em> so that is how i got the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this problem ?
Nonamiya [84]

Answer:

$19.99 for each cartridge.

Step-by-step explanation:

For this problem, we are finding the cost of the three printer cartridges. Since the problem says that the tax was 5.95, we can subtract that from 90.91.

90.91-5.95=

84.96

Next, since we know that the software package was 24.99, we can subtract that from 84.96.

84.96-24.99=

59.97

Finally, since there are three printer cartridges, we can divide 59.97 by 3, and get our answer.

59.97/3=

19.99

Each printer cartridge would cost $19.99.

Hope this helps and have a good day! :D

8 0
1 year ago
Susan buys a bag of 14 tangerines for $3.78 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the n
Vadim26 [7]

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

The total amount is 3.78 so to know cost of one you ➗ by 14

3.78/14=0.27

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Terry has 3 pairs of pants: black, khaki, and brown, and 4 shirts: yellow, red, blue, and white. He does not care which colors h
    8·2 answers
  • 12^10·75^15/15^25·80^5
    13·1 answer
  • Write an inequality that expresses the reason the lengths 5 feet, 10 feet, and 20 feet could not be used to make a triangle. Exp
    12·1 answer
  • Eddie is practicing wind sprints during his summer break. He’s able to run 72 meters in 12 seconds. If d represents distance and
    12·1 answer
  • Please answer this! I'll mark brainliest! &lt;3
    8·1 answer
  • What is 0.5 repeating in fraction form?
    11·1 answer
  • Electric &amp; energy energy answer sheet
    7·1 answer
  • Write the equation of circle b with center B(-2,3) that passes through (1,2)
    11·1 answer
  • PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    11·1 answer
  • For spirit week at a local high school, students were encouraged to wear their school colors of green and white. 2,400 students
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!