1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
3 years ago
11

Richard can read 1/4 of a book in 4/5 of an hour. At this rate, how much can Richard read in one hour?

Mathematics
1 answer:
cestrela7 [59]3 years ago
3 0
1/4book=4/5hr
times both sides by 5
5/4book=4hr
divide both sides by 4 aka times both sides by 1/4
5/16book=1hr

he can read 5/16 of the book in 1 hour
You might be interested in
Carl buys seven 5-gallon jugs of water for the water cooler. How many liters of water did Carl buy? Show your work.
Gnom [1K]

Answer:

18.9271 liters

Step-by-step explanation:

i googled it

6 0
2 years ago
What is 5+10. enjoy the freebie points mwah
aivan3 [116]

Answer: 5+10=15

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/16 2 + x = 12 <br> what is the answer to this equation?
Troyanec [42]

Answer:

nomelase pero será chida la imagen que tienes

6 0
2 years ago
If a+b=5 and a-b=4 then b^2-a^2 =
Anna007 [38]

Answer:

a + b = 5 \\ a \:  = 5 - b \\  a - b = 4 \\ 5 - b - b = 4 \\ 5 - 2b = 4 \\ 5 - 4 = 2b \\ 1 = 2b \\  \frac{1}{2}  =  \frac{2b}{2}  \\0.5 = b \\  b = 0.5 \\ a = 5 - b \\  = 5 - 0.5 \\  = 4.5 \\  {a \: }^{2}  -  {b}^{2}  = ( {4.5}^{2})  - (  {0.5}^{2} )  \\  = 20.25 - 0.25 \\  = 20 \\  {a}^{2}  -  {b}^{2}  = 20

Step-by-step explanation:

HOPE THAT THIS IS HELPFUL.

HAVE A GREAT DAY.

5 0
2 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the radical expression.. square root of 128
    11·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 3_-900 ?
    5·1 answer
  • In the figure, p || q.
    15·1 answer
  • Evans mother used 1/3 pound of beef, 1/2 pound of shrimp, and 3 pounds is pasta to make dinner for 4. What fraction represents t
    14·1 answer
  • You are painting the walls and ceiling of a rectangular 20 x 30 ft room. The walls are 10 feet tall. You need two coats of paint
    10·1 answer
  • There are 20 teachers and 705 students in Corey's school. What is the ratio of teachers to students
    11·2 answers
  • There are 12 tennis racquets and 8 hockey sticks in a gym class. What percent of the gym equipment in the class are hockey stick
    5·1 answer
  • I used half the sugar to make cookies then I used another 2 cups for a really big cake I had 4 cups of sugar left how many cups
    8·1 answer
  • Write the equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point y+ 2 = -(x - 5). (4
    8·1 answer
  • A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How many feet away from the sprinkler can it spread water if the area f
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!