Answer:
C) $500
Explanation:
First we must determine the money multiplier = 1 / reserve ratio:
- money multiplier = 1 / 20% = 5
The bank's checkable deposits originally increase by $100, and since it will be able to lend all the money it can, $80, its checkable deposits will also increase by $80 x 5 (money multiplier) = $400.
So the total increase in the bank's checkable deposits = $100 (original deposit) + $400 (money created through loans) = $500
Total entrepreneurial activity in the U.S.—measured by the number of people starting and operating new businesses—fell to 12% in 2015, from 14% in 2014, according to a report released Tuesday by Babson College. The drop reverses upward growth in small business activity during the previous four years.
Answer:
$1,500
Explanation:
Since the season lasts 4 months, the membership fees must be recognized over the whole 4 month period, that means that the club must recognize $100 / 4 = $25 per month per membership sold.
The company sold 60 season memberships, so it must recognize 60 x $25 = $1,500 in revenues.
Answer:
The correct answer is $5.83.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Cost for 1st unit (C1) = $10
Learning rate (LR) = 0.9
So, we can find the unit cost for 35th unit by using logarithmic approach as follows:
= 
Where,
= C is for cost and N is for number of unit
= Cost of 1st unit
= N is for number of unit and b is for slope of learning curve.
So, b = (Log of the learning rate) / (Log 2)
So, by putting the value, we get
= $10 × 
= $10 × 0.583
= $5.83
Hence, the unit cost for the 35th unit will be $5.83.
Answer is 67.
As, 6+ 7
= 13
Also, when 67 is interchanged(76), the original no. is increased by 9.