1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
2 years ago
10

Write a real world problem that can be solved using proportion​

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]2 years ago
5 0

Answer:

It takes 6 men 3 days to lay the foundations of a building of size 30m^2

.

On  one site they  have to lay the foundations of a building of size 50m2 and it needs to be completed in 2 days.  

How many men will they need?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Does anybody know the answer
denis-greek [22]

Answer:

hypotenuse aka the longest line on a right angle

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x <br><br><br><br> I need helppppopopo
dolphi86 [110]

1.) the line makes triangle
2.) triangles always equal 180 degrees
3.)180-108-37=35
4.)35=8x+3
5.) 32=8x
6.)4=X
6 0
2 years ago
Is the spinner shown a fair spinner?Explain why or why not.​
enyata [817]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
4x+2y=-24<br> -4x+y = 12
allsm [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

                                4x+2y = -24    -------------(i)

                              <u>  -4x+y =  12    -</u>------------(ii)

add (i) &(ii)                      3y = -12

                                         y = -12/3

                                         y = -4

Put y = (-4) in (i)

4x + 2*(-4) = -24

4x - 8 = -24

4x = -24 + 8

4x = -16

x = -16/4

x = -4

6 0
3 years ago
What percent of 250 is 50<br> 20% <br>25%<br>50%<br>15%
enyata [817]

It’s 20 % hope that helps!


5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jerry is making a strawberry smoothie. which measure is greatest, the amount of milk, cottage cheese, or strawberries?
    10·1 answer
  • Can someone help me with number 3 and 4 plz!:(
    6·1 answer
  • What are the solutions to m2 - 9 = 0?
    8·1 answer
  • Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80
    10·1 answer
  • Which events are mutually exclusive?
    11·1 answer
  • HELP ASAP!!!!!!!!!! Please
    12·1 answer
  • the perimeter of a rectangle is twice the sum of its length and its width. The perimeter is 16 meters and its length is 2 meters
    7·2 answers
  • How do i graph fractions? <br>please help
    5·1 answer
  • PLEASEEEEEEEEEEEEE HELP MEEEEEEEEEEEEEEEE
    13·2 answers
  • Brainliest for whoever gets it right!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!