1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
12

Your going 60 miles per hour how long does it take you to reach 180 miles

Mathematics
2 answers:
sveta [45]3 years ago
8 0
It would take you 3 hours, this ja because you go 60 miles per hour and 180/60 = 3
Stells [14]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 3 hours.

If you are traveling 60 mph (miles per hour) then in one hour you have traveled 60 miles, in 2 hours 120 miles and finally in 3 hours 180 miles. 60X=180. X=180/60, x=3

Or 60+60+60=180

However you choose to get there it will take 3 hours.

You might be interested in
Can you cube root a negative number? Why or why not?
nasty-shy [4]

Answer: no

Step-by-step explanation:

Negative numbers can't have real number square roots, but negative numbers can have real number cube roots

8 0
3 years ago
Can you please help me with this question please and i will give you a Brainiest
zhannawk [14.2K]

Answer:

Its the book. Hope it helps.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on solving these problems.
ira [324]

Answer:

the fist one is A and the second one is D

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I WILL GIVE BRAINLIEST 6TH GRADE MATH
yaroslaw [1]

Answer:

A

Step-by-step explanation: If you count a the answer will be 48

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Dunford will give 6 pencils to each of his 30 students in his class. There are 12 pencils in each box he will order. He has
horsena [70]

Answer:

The answer to this problem is 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • This year, the winner of the New York Marathon ran the 8 kilometer event in 24 minutes. What is the runner’s unit rate?
    7·1 answer
  • Write 0.31 as a fraction
    15·2 answers
  • How to dividing decimals
    11·1 answer
  • What is 46.08 divided by 0.8
    5·2 answers
  • Which statements are true regarding the diagram? Check all that apply.
    10·2 answers
  •  Jackie so $9500 worth of vacuum cleaners in December if she earns a commission rate of 15% of all sales what commission Did sh
    15·1 answer
  • Combining Like Terms
    13·2 answers
  • What x and y equal to
    7·2 answers
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
  • Help me please I need to get this right to complete
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!