1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
14

How can you use substitution to solve a system of linear equations?

Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
6 0
Step 1:
Solve one of the equations for either x = or y = .
Step 2:
Substitute the solution from step 1 into the other equation.
Step 3:
Solve this new equation.
Step 4:
Solve for the second variable.

Example 1: Solve the following system by substitution
Substitution Method Example
Solution:
Step 1: Solve one of the equations for either x = or y = . We will solve second equation for y.
solution step 1
Step 2: Substitute the solution from step 1 into the second equation.
solution step 2
Step 3: Solve this new equation.
solution step 3
Step 4: Solve for the second variable
solution step 4
The solution is: (x, y) = (10, -5)
Hope this helps!
You might be interested in
5/12 expressed as a decimal fraction is? (Round to the nearest thousandths)
Makovka662 [10]

Answer:

5/12 = 0.416666667 if you round up to the nearest thousandths it would be 0.417

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the point (5, 2) satisfy the inequality y < 9x + 4?
Allushta [10]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

2< 9(5) + 4

2 < 45 + 4

2 < 49

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Selma uses a jogging trail that runs through a park near her home. The trail is a loop that is of a mile long. On Monday, Selma
deff fn [24]

Answer:

4.5 miles per hour

Step-by-step explanation:

Selma uses a jogging trail that runs through a park near her home. The trail is a loop that is 3/4 of a mile long. On Monday, Selma ran the loop in 1/6 of an hour. What is Selma's unit rate in miles per hour for Monday's run?

Distance = 3/4 of a mile

Time taken on Monday = 1/6 of an hour.

What is Selma's unit rate in miles per hour for Monday's run?

Unit rate in miles per hour for Monday's run = distance ÷ time taken

= 3/4 ÷ 1/6

= 3/4 × 6/1

= (3 * 6) / (4 * 1)

= 18/4

= 4.5 miles per hour

Unit rate in miles per hour for Monday's run = 4.5 miles per hour

3 0
3 years ago
Divide 3900677 by 3883.66667
coldgirl [10]
The Answer is 100.43781641
4 0
3 years ago
Identify the first 4 terms in the geometric sequence given by the explicit formula ƒ(n) = 4 × 2(n – 1).
saw5 [17]

Step-by-step explanation:

1st term =4×2(1-1)=0

2nd term=4×2(2-1)=8

3rd term=4×2(3-1)=16

4th term=4×2(4-1)=24

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A ramp with a constant incline is made to connect a driveway to a front door. At a point 4 feet from the driveway, the height of
    10·2 answers
  • In November 2010 the average price of 5 gallons of regular unleaded gasoline in the United states was $14.46. what was the price
    14·1 answer
  • A box of cereal states that there are 84 cal in a 3/4 cup serving what is the unit rate for calories per cup how many calories a
    9·2 answers
  • What are the rules to solving an equation with variables on one side​
    7·1 answer
  • Two gallons of gasoline cost $7.96, 5 gallons cost $19.90, and 12 gallons cost $47.76. Which equation gives the total cost y of
    7·2 answers
  • A soup kitchen falls under what type of organization
    9·1 answer
  • I need help finding the solution
    7·1 answer
  • (WILL GIVE BRAINLIST) The number of phone calls received by the complaint department of a small company over a five day period i
    10·1 answer
  • What is 2/6 in simplest form? Find the greatest common factor of 2 and 6 and divide by that number. *
    6·2 answers
  • Hellppp 8(–10r+–1)+–r+2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!