1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
8

The ratio of the number of cups of red paint to the number of cups of yellow paint that Garcia mixed to make a shade of orange p

aint is 4:1.
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of red paint that Garcia mixed with each cup of yellow paint. (4 points)

Part B: How many cups of yellow paint should Garcia add to each cup of red paint to make the shade of orange? Explain your reasoning. (4 points)

Part C: If Garcia purchased 6 cups of red paint for $42, what is the unit price per cup of red paint? (2 points)
Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
6 0

A.  Garcia mixed four cups of yellow paint with one cup of red paint. So, each red paint would be four yellow paints.

B. Garcia should put four cups of red paint for each red paint. I say this because if the ratio is 4:1 that means its four yellow paints to one red paint. 

C. The unit price would be $7, because if you divide 42 by 6, it's 7.

Hope this is right :)

You might be interested in
-189=4x-3(-4x+15) help me i need help badly
lyudmila [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

−189=4x−3(−4x+15)

−189=16x−45

16x−45=−189

16x−45+45=−189+45

16x=−144

16x /16

= −144 /16

x=−9

Good luck honey !!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the total time.
Ad libitum [116K]

Answer:

A and D

Step-by-step explanation:

53 + 37 + 44 with the time standard being minutes

Find total time

___________________________________________

We have units of time and need to add them together, let's do as such.

53 + 37 + 44

134 minutes.

Let's try simplifying it into minutes to find how much we have :

134/60

2 hours and 14 minutes

Therefore A and D are correct.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
4c - 6 = 2 what is the answer to this equation?​
Rom4ik [11]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

add 6 to both sides and it becomes 4c=8 divide 4 by both sides and it becomes c=2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is (-2,2) multiplied by 2.5 and (2,1) multiplied by 2.5
Anestetic [448]
(-2, 2) multiplied by 2.5 is given by 2.5(-2, 2) = (-5, 5)

while (2, 1) multiplied by 2.5 is given by 2.5(2, 1) = (5, 2.5)
5 0
3 years ago
PLEASE HELP! I DON'T UNDERSTAND!
Mademuasel [1]
Yes, her estimate is reasonable. She has 430 flowers and each bouquet needs 17. If we divide 430 by 17 we get roughly 25.29. So she can make 25 complete bouquets, which is between 20 and 30
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the greatest common factor: 14a^4 + 35a^9
    11·1 answer
  • M=−(4+m)+2 what is m
    14·1 answer
  • Brian "bicycle kicked" a soccer ball up from a height of 4ft off the ground with an initial upward velocity of 34 feet/sec. As t
    10·1 answer
  • Are any of the places shown in the table closer than 1/2 mile to school?
    7·2 answers
  • I have many students are represented in the data set?
    5·1 answer
  • Tara makes 30 cups of donut topping by mixing sugar and cinnamon. The ratio of sugar to cinnamon is 3:2
    14·1 answer
  • which inequality represents all values for x for which the quotient below is defined? square root of 8x squared divided by the s
    6·1 answer
  • -27+ 20w=73? plsssssssssssssssssssssssssssss
    7·2 answers
  • Find the percent of the area under the density curve where x is more than 3. <br>​
    6·1 answer
  • an item is regularly priced at $45 it is on sale for 20% off the regular price how much in dollars is discounted from the regula
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!