1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
10

.What is the place value of digit 5 after working out 7÷8?​

Mathematics
2 answers:
mote1985 [20]3 years ago
5 0

Answer:

thousandth

Step-by-step explanation:

Cerrena [4.2K]3 years ago
3 0

Answer:

Thousandths

Step-by-step explanation:

7÷8=0.875

it is thousandths

You might be interested in
David, Ben, and Jordan shared stickers in a ratio of 8 : 9 : 10. If Ben had 36 stickers, how many stickers did Jordan have?
pantera1 [17]

Answer:

Jordan had 40 stickers.

Step-by-step explanation:

For this ratio, we have David:Ben:Jordan as 8:9:10, and so we need to make it as a more complex fraction, 8/9/10, now we need a multiplier to get us from 9 stickers of Jordan to 36, like a giant one. The common multiplier in this case is 4, and we know that the values must always stay proportional. We multiply everything by 4,and we get a final ratio of 32:36:40, and since Jordan is the last in the ratio David:Ben:Jordan, Jordan ends up with 40 stickers.

3 0
3 years ago
(n + 12) x 5 + 7n Need equivalent expression
astraxan [27]

Answer:

12n + 60

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Distributive Property

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

<u>Algebra I</u>

  • Terms/Coefficients

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

(n + 12) × 5 + 7n

<u>Step 2: Simplify</u>

  1. Distribute 5:                     5(n) + 5(12) + 7n
  2. Multiply:                            5n + 60 + 7n
  3. Combine like terms:        12n + 60
6 0
3 years ago
Which two expressions each represent 3/12
tester [92]

Answer:

1/4 or 25% Your Welcome!

7 0
3 years ago
You have violin lessons every fourth day and singing lessons every
lana [24]

I think it is in three(3) day

3 0
3 years ago
Paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips
Olegator [25]
I could help you, but how many paper clips were there? divide 7.20 by whatever number it is...
6 0
3 years ago
Other questions:
  • You're making cookies for a party. 1 of every 20 cookies falls apart. if you make 40 cookies how many will fall apart?
    13·2 answers
  • The net of a square pyramid is shown
    9·1 answer
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • Answer choices
    14·1 answer
  • Blake is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Blake need to invest
    12·1 answer
  • Write two mixed numbers between 3 and 4 that have a product between 9 and 12
    10·2 answers
  • I need to find the area. please help
    13·2 answers
  • I need help I mean you can tell me the formula and I can try and solve it or you can solve it I don't really care which one you
    7·2 answers
  • 3k - 2r<br><br> k = 9 <br> r = 6<br><br> show work
    10·2 answers
  • Determine if the sequence below is arithmetic or geometric and determine the common difference/ratio in simplest form.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!