Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
39 it's an arithmetic sequence in which the common difference is +7

1 bunch of balloons contain 6 balloons

Number of balloons in 4 bunches = ?

- <em>To</em><em> </em><em>find</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>number</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>balloons</em><em> </em><em>in</em><em> </em><em>4</em><em> </em><em>bunches</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>need</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>multiply</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>bumber</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>balloons</em><em> </em><em>in</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>bunch</em><em> </em><em>by</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>number</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>bunches</em><em>.</em>


➪ <em>T</em><em>h</em><em>u</em><em>s</em><em>,</em><em> </em><em>T</em><em>h</em><em>e</em><em>r</em><em>e</em><em> </em><em>a</em><em>r</em><em>e</em><em> </em><em>2</em><em>4</em><em> </em><em>b</em><em>a</em><em>l</em><em>l</em><em>o</em><em>o</em><em>n</em><em>s</em><em> </em><em>i</em><em>n</em><em> </em><em>4</em><em> </em><em>b</em><em>u</em><em>n</em><em>c</em><em>h</em><em>e</em><em>s</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>~</em>
Answer:
1/4=0.25=25%
Step-by-step explanation:
A coin has two sides, heads and tails, and if you take 100% divided by two you get 50, you want to know what is the probability it will land on tails TWICE so divide 50 by two and you get 25.
1/2=50
1/4=25
0.25 x 100= 25%
hope that helps
Answer:
AA similarity. The angles in both are the same.
Edit: I don't know if you need this, but a major accomplishment of King Tut and Ramses was that they encouraged the following of ancient religious beliefs among the Egyptian people
.
Hope that this helps!