1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
3 years ago
5

Multiply. 2/7 x 35 =

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
6 0
If you would like to calculate 2/7 * 35, you can do this using the following steps:

2/7 * 35 = 2 * 35/7 = 2 * 5 = 10

The correct result would be 10.
You might be interested in
A number that is 7 more than 3 times x
klio [65]
Not sure what the question is but 3x + 7 is the algebraic expression that would represent this statement.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given h(x) = 5x + 3. what is the value of h(-11)
alexira [117]

Answer:

h(-11)=-52

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do this problem?
vazorg [7]

Production by Mexico is the same percentage (3%) of world production for the years of interest, so the relation is

... (mexico production) = 0.03 × (world production)

Then, dividing by 0.03, we get

... (mexico production)/0.03 = (world production)

The change in world production is the difference between the amounts for the two years, so is

... (production increase) = (2007 world production) - (2000 world production)

... = 24/0.03 - 18/0.03 = (24 - 18)/0.03

... = 6/0.03 = 200 . . . . million metric tons

The appropriate choice is (D) 200.

5 0
3 years ago
Find angle c° and d°.
Vladimir79 [104]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
At costco 32 cans of coke cost a total of $8.96. what is the cost per can? let c represent the cost for one can of coke
victus00 [196]
Each can of coke costs .28 cents

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If a point c is inside
    8·1 answer
  • Please need help I will be MARKING as BRIANILIST, thank you so much. ​
    11·1 answer
  • Which of the points shown below are on the line given by the equation y = 2/3 x? Check all that apply. ​
    14·2 answers
  • Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths
    11·1 answer
  • What do you get when you add 1999+1999 together?
    10·2 answers
  • Three out of four students at middle school ride the bus if there are 640 students at middle school how many students ride the b
    5·1 answer
  • A triangle has side lengths that are 8 cm, 15 cm, 17 cm. Is this a right triangle?
    7·1 answer
  • Need help with science
    10·1 answer
  • 5x 2 +5x x 2 −1 ​ What is an equivalent expression in lowest terms?
    6·1 answer
  • 2. Is x² + 4√x a polynomial ? Justify your answer. ​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!