Answer:
$1.21
Explanation:
What we know:
- $5.88=3 pounds of apples
- price went up by $0.75 per pound
First, we divide $5.88 by 3 to find out how much one pound of apples cost.
5.88/3
=1.96
Therefore, the new price of apples per pound is $1.96.
Because the old price of apples per pound was $0.75 cheaper, we subtract 0.75 from 1.96.
1.96-0.75
=1.21
Therefore, the old price of apples per pound was $1.21.
I hope this helps! Please comment if you have any questions.
Answer:
a .8
b .03
c .125
d 125.0
Step-by-step explanation:
Answer:
16.C
17.20
Step-by-step explanation:
16.Add 8+5=13
17.Add 12+8=20
It's C because 1 and 5 are the same angles so they are parallel.