1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
6

In a class of 25 students, 80% attended a field trip. How many students went on the field trip?

Mathematics
2 answers:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
6 0

Answer:

20 Students :)

Step-by-step explanation:

Irina18 [472]3 years ago
3 0

Answer:

20.

Step-by-step explanation:

Abcdefghijklmnop

You might be interested in
Name the property illustrated.<br><br> (4 + 6) + 9 = 4 + (6 + 9)
Andrews [41]
Commutative property.
Mark brainliest
3 0
3 years ago
A number is chosen at random from 1 to 50. Find the probability of selecting either a multiple of 4 or a multiple of 5.
anygoal [31]
A multiple of 4 is a 12/50 chance and a multiple of 5 is a 10/50 chance or simplified 1/5 chance
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 2(Multiple Choice Worth 1 points)
kramer

Answer:

it is a linear expression

6 0
2 years ago
50,000 is _ times as much as 500
natta225 [31]

Answer: 100 x

Step-by-step explanation:.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
“Twelve less than a number.”
Stolb23 [73]

Answer:

12-x

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help ASAP !!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Simplify the expression.<br><br> (−5a5b5)2(a3b3)5
    11·1 answer
  • Find the distance between the points (-20, 13) and (4, 13).<br> units
    14·1 answer
  • The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is ?
    14·1 answer
  • union dues are deducted from a paycheck at a rate of 4.5% of the total earnings each week if a part time employee works 20 hours
    7·1 answer
  • Thirteen is seven more than one fifth of a number //how do you right that as an equation?
    5·1 answer
  • What is the tens digit in the product 3 times 9?
    9·1 answer
  • Confused on this work
    6·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • Find such a coefficient a for the linear equation ax –y=4, so that the graph of the equation would pass through the point M (3,
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!