Its a simultaneous equation:
lets make "x" the used games and "y" the new ones
4x + 2y = 84
6x + y = 78. (multiply this by 2 to cancel out y)
12x + 2y = 156
so now we subtract them:
12x - 4x = 156 - 84
x = 9
used games cost $9
new games cost 78 - 6(9) = $24
Janet has $120 but she already bought 3 NEW games so:
120 - 3(24) = $48 left
48/9 = how many used ones she can buy = 5. something
she can buy 5 used
Step-by-step explanation:
The system of equations for eq 1 which is 3x + y = 118 represents the Green High School which filled three buses(with a specific number of students identified as x) and a van(with a specific number of students identified as y) with a total of 118 students.
for eq 2; 4x + 2y = 164; represents Belle High School which filled four buses(with a specific number of students identified as x) and two vans(with a specific number of students identified as y) with a total of 164 students.
The solution represents the specific number of students in the buses and vans in eq1 and eq 2 with x being 36 students and y being 10 students.
substituting 36 for x and 10 for y in eq 1;
3(36) + 10 = 108 + 10 = 118 total students for Green High School
substituting 36 for x and 10 for y in eq2;
4(36) + 2(10) = 144 + 20 = 164 total students for Belle High school
Answer:
It would when the pizza is the same size. It wouldn't if the sizes were different. Half of a kid pizza would not equal to half of a party pizza.
Step-by-step explanation:
4 min 30 sec = 4.5 minutes.
Divide 108 by 4.5 to get the UNIT RATE which is per 1 minute.
108/4.5 = 24 pages per min