1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
7

-cz+6z= tz+83 solve for z

Mathematics
1 answer:
jenyasd209 [6]3 years ago
7 0

Answer:

z =  83  /( -c+6-t)

Step-by-step explanation:

-cz+6z= tz+83

Subtract tz from each side

-cz+6z -tz= tz-tz+83

-cz+6z- tz=83

Factor out a z

z( -c+6-t) = 83

Divide by ( -c+6-t)

z( -c+6-t)/( -c+6-t) = 83  /( -c+6-t)

z =  83  /( -c+6-t)

You might be interested in
The graph of the function f(x) = (x + 2)(x - 4) is shown.
hoa [83]

Answer:

B)   All real values of 'x' where -2 < x< 4

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given function f(x) = (x +2 ) ( x-4)

                  (x+2)(x-4) =0

          ⇒  x +2 =0 and x-4=0

          ⇒  x =-2   and x=4

From graph

       Given parabola lies between the x=-2 and x =4

∴ All real values of 'x' lies between x=-2 and x =4

 All real values of 'x' lies -2 < x< 4

6 0
3 years ago
how many solutions does this equation have 15x-5 3=5x+4 a no solutions b. exactly one solution c. exactly two solution d. infini
velikii [3]

Answer:

one solution! & that would be be 57/10. hopefully that's correct.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
THIS IS URGENT. A sign at the grocery store says that 3 cucumbers costs $3.60. How much would it cost for 5
Solnce55 [7]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

just multiply

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a buy-one-get-one-30%-off sale. During the sale, Christopher
mariarad [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

(30*48)/100 = 14.40

48 - 14.40 = $ 33.60

48 + 33.60 = $ 81.60

6 0
2 years ago
Write an expression to find how many times Jason will blink in 60 minutes if he continues to blink 19 times a minute.
Travka [436]
Y= 19x & x is 60 so you just do 19 times 60n
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Model 2.4 divided by 8
    13·1 answer
  • Some carpet cleaning costs are 1 room for $125, 2 rooms for $175, 3 rooms for $225. and 4 rooms for $275.00.Find and interpret t
    13·1 answer
  • Perry currently has $180 dollars and is spending $6 per day. Nick has no money but is earning $8 each day. After how many days w
    14·1 answer
  • Find the difference: 6 - 1.455
    9·1 answer
  • Solve the proportion for n.<br> 1260/20=n/1
    15·1 answer
  • On a spelling test, Marcy got 15% of the questions incorrect. If there were 40 questions on the spelling test, than how many que
    11·1 answer
  • Select the term for what a manufacture spends for goods and services A. cost B. price C. markup
    9·2 answers
  • Using appropriate properties , find 7/5 × 5/12 − 3/12 × 7/5 − 1/15
    10·1 answer
  • Find the tax (7%) paid on $99 sneakers
    9·2 answers
  • Can someone please read this?? I keep trying to but I get distracted! ​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!