1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
5

A circle has a diameter of 14 meters. What is the circumference?

Mathematics
2 answers:
-Dominant- [34]3 years ago
8 0

Answer is provided in the image attached.

miss Akunina [59]3 years ago
5 0
ANSWER: 43.96 meters
3.14 x 14 = 43.96
You might be interested in
A 32 ounce bottle of fresh-squeezed fruit juice sells for $3.29. A 24-ounce bottle of the same juice sells for $1.97. Which bott
ivann1987 [24]
The 24 oz. is the better deal. For the 24 oz, each ounce is worth $.08 compared to $.10 per ounce for the 32 ounce bottle.
5 0
3 years ago
What is a fraction of 0.25
skad [1K]
Well If your trying to turn it into a decimal the answer would be .25 but if you want it as a fraction the answer is 100 over 25. Hope I helped!

-Amber
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When analyzing three linear functions, Daniel noticed that they all intersected at the point (7, 7). What conclusion can Daniel
liberstina [14]
That it has the highest y-intercept of all of the three linear functions.

(and that the question could be worded better, but don't put that in your answer)
7 0
3 years ago
£12000 in savings<br> 1.5% interest per year<br> Value after 2 years
kari74 [83]

Answer:treeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

reuwq9iasuoajkaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Step-by-step explanation:eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

sjaiosjdisojkdisseeeeeeeeeeeeeeeeeeee

7 0
2 years ago
A livestock vaccine is to be given at the rate of 2 milliliters for each 13 pounds of body weight. How much should be given to a
antiseptic1488 [7]

Answer:

8 mil.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help look at both pictures i need 2 answers....
    12·2 answers
  • Pencils are sold in packages of 10 and erasers are sold in packages 6 what is the least number of pencils and erasers you can bu
    14·1 answer
  • Convert 54 kg to g<br><br>0.54 g <br><br>54,000 g<br><br>0.054 g<br><br>5,400 g​
    11·1 answer
  • I need help please and thank you
    12·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • 5. What is the measure of side B if side A=6 and side C=12? (Assume this is a right triangle)
    14·2 answers
  • How would you interpret or explain 6 to 1?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 20 POINTS THIS IS AN ALGEBRA 2 QUESTION PLEASE ONLY HELP IF SERIOUS
    8·2 answers
  • 2. Use the figure below and angle relationships to
    7·1 answer
  • 2. Causation implies a cause and effect relationship. Which pair BEST describes a
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!