1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
7

Joe's gas tank is 1/4 full. After he buys 6 gallons of gas, it is 5/8 full. How many gallons can Joe's tank hold?

Mathematics
1 answer:
Korolek [52]3 years ago
3 0

Answer:

Amount of gas that can be hold by Joe's tank = 16 gallons.

Step-by-step explanation:

Given that Joe's gas tank is 1/4 full. After he buys 6 gallons of gas, it is 5/8 full. Now we need to find about how many gallons can Joe's tank hold.

So let's find change that happened after filling the gas.

Change = (5/8 full) - (1/4 full)

Change = (5/8 - 1/4)  full

Change = (5/8 - 2/8)  full

Change = (5 - 2)/8  full

Change = 3/8  full

So that means 3/8 full happens in 6 gallons

then 1 full will happen in 6/(3/8) gallons = 6*(8/3) gallons = 48/3 gallons = 16 gallons

So the amount of gas that can be hold by Joe's tank = 16 gallons.

You might be interested in
The tabel shows the amount of miles of Cheryl travels 4 each day.About how many miles did she travel during the 4 days?
OLga [1]
4 times 4=16 So in four days, Cheyrl traveled 16 miles.
8 0
3 years ago
In grade 7, the ratio of boys to girls is 14:24. How many more percentage is girls to boys?
klasskru [66]
Hi my name is bob plz give brainpower
7 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
(74pts) I offer all my points to anyone but help me! Write a real-world problem that can be represented by the algebraic equatio
musickatia [10]
<span>Jane is playing a game with Mike. Right now, Mike is winning, he has 10 more than 5 times the points that Jane has. If Jane has 47 points, how many points does Mike have?

or you could do 

</span><span>Martha is doing an inventory of all the goods in her shop. For the brand Toms shoes, she should have recieved an order that would have brought the total number of Toms shoes in her store to 10 more than 5 times the number of shoes she has now. If Martha has 89 pairs of Toms in her store, how many would she have had, if she had recieved the delivery?

hope this helped :)
alisa202</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
6x - 8y - 5х +3y. How can you answer this
insens350 [35]

Step-by-step Solution

Problem to solve: 6x−8y−5х+3y

solving method: simplifying

Combining like terms -8yand 3y

6x−5y−5

Final Answer:

6x−5y−5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the third quartile of this data set ? 14,18,20,21,25,32,40,44,48
    15·1 answer
  • Carli has 4 1/2 walls left to paint in order for all the bedrooms in her house to have the same color paint. However, she has us
    8·1 answer
  • The fraction <br> 17<br> 100<br> can be written as which decimal?
    5·2 answers
  • ) Jenna works at a full time job where she earns $13.75 per hour. She is saving up for a vacation trip and already has $213.50 i
    5·1 answer
  • Find the surface area of a triangular prism with height 30 inches, and a right triangle base with side lengths 15 inches and 20
    9·1 answer
  • Really hard problem need help asap
    15·1 answer
  • Canarie Manufacturing produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $29.00. There is no beginning inventory. Costs
    11·1 answer
  • A regular polygon has
    14·2 answers
  • 45 yd<br> 24 yd<br> What is the length of the hypotenuse?
    11·2 answers
  • Mr. Chase is having a party for his teachers. If the pizzeria cuts their pies into eight slices and each teacher is eating 1/8 o
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!