1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
11

can someone help me answer a trigonometry question? I'm new to this website so I don't know how to write my question out

Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
5 0

maybe you can attach the photo ?

You might be interested in
HELP!!! HELPPP!!!
mihalych1998 [28]

Answer:

22.75

I did some work to try and find this answer sorry if it is wrong I tried.

7 0
2 years ago
The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near
Elena-2011 [213]

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the compound inequality 7x > –35 and 3x ≤ 30.
docker41 [41]

Answer:

x>-5 x ≤10

Step-by-step explanation:

-35/7=-5

7x/7=x

3x/3=x

30/3=10

5 0
2 years ago
Complete the following statement with the number that makes it true.
Step2247 [10]

Answer: 1000

____________________________________________________________

kilogram, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 1 kg = 1000 grams.

8 0
3 years ago
Mrs. Anders gave her class 15 minutes to read. Courtney read 8 ½ pages in that time. At what rate, in pages per hour, would Cour
arlik [135]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

15 mins is 1/4 od an hour so mulitply 8 1/2 (8.5) x 4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please solve and explain how. Photo attached
    10·1 answer
  • Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of app
    13·1 answer
  • Number one is really confusing! Any help at all would be nice. Thank you
    6·1 answer
  • The price of a stock had a change of –3 dollars.
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!! very confused
    6·1 answer
  • En la tiendita de la escuela venden frapés de los siguientes sabores: fresa,
    12·1 answer
  • X + 3y =5y <br> -x + 2y =0
    14·1 answer
  • Solve 6x - 4y = 5 and 9x - 6y = 12 by substitution method
    10·1 answer
  • Whats the diameter and radius? (I'll solve the rest this is just a bit confusing...)
    13·1 answer
  • Identify the underlined place in 183.6733. Then round the number to that place.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!