1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
6

Please someone help with my homework​

Mathematics
2 answers:
matrenka [14]3 years ago
4 0

Answer:

x is bigger than or equal to -3

Step-by-step explanation:

Anvisha [2.4K]3 years ago
3 0

Answer:

Sould be x ≥ −3

Step-by-step explanation

You flip the eqation, subtract 8 from both sides, and divide both by 4.

You might be interested in
8x+3y=18
Minchanka [31]

Step-by-step explanation:

8x+3y=18

subject y according y=mx+c

y=8/3x-6

(-9,-13)

substitute -9 to y=8/3x-6

-13=8/3×(-9)+c

11=c

y=8/3x+11

3 0
3 years ago
Complete the equation: x^2-14x + __ = (__)^2
slamgirl [31]

Answer:

C. 49, x-7

Step-by-step explanation:

(A+B)^2 = A^2 + 2AB + B^2

-14x = 2*A*B

where A=x

Therefore B=-7

and (x-7)^2=x^2-14x+49

5 0
3 years ago
Find the missing length
Pani-rosa [81]
6^2+8^2=c^2
36+64=100
C=10
4 0
3 years ago
Using the distributive property write numerical expression that is equivalent to 25+10
Norma-Jean [14]

Answer:

5(5 + 2).

Step-by-step explanation:

5 is a factor of 25 and 10 so :

15 + 10 = 5(5 + 2).

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 tons of sawdust cost $7,520.00. What is the price per pound?
Olin [163]

Answer:

1,880 per pound

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If $850 is deducted each month for 12 months from your checking account to pay your mortgage, what impact will it have on your c
    10·1 answer
  • Amy has saved $725 for a new guitar and lesson. Her guitar cost $475, and guitar lessons are $25 per hour. Determine how many ho
    8·2 answers
  • Please i beg of you, help
    6·1 answer
  • Solve the equation for all real values of x.<br> cosxtanx - 2 cos x=-1
    6·1 answer
  • Given a=4,b=-2 and c=8, evaluate -|b-a|<br><br> -2<br> -6<br> 6
    11·2 answers
  • Maggie volunteered to bake a cake she decided to double the recipe if the original recipe calls for 3/4 cup brown sugar how much
    14·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • What is the value of x?
    7·2 answers
  • A linear function is a straight line that either increases or decreases but not both\
    11·1 answer
  • If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!