Answer:
Step-by-step explanation:
Just use the distributive property.
(4y^2-3)(4y+3)
= 4y^2(4y+3) - 3(4y+3)
= 16y^3 + 12y^2 - 12y - 9
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Hi!
Step-by-step explanation:

<u><em>Slope is 3.</em></u>
Hope this helps!