1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
5

Can u help me thanks u

Mathematics
1 answer:
vovikov84 [41]3 years ago
7 0
1 1/2=
1.5

1.5 * 3 =

4.5
You might be interested in
Jim needs to run at least 45 miles this week for training, If he has already run 17 miles, how many miles should he
Neporo4naja [7]

Answer:

7 miles

Step-by-step explanation:

45 - 17 = 28 miles

28 : 4 = 7 miles

8 0
2 years ago
In the function f(x) = 3x + 2, f(5) =
Rudiy27

Answer:

17

Step-by-step explanation:

3(5)+=17 plug 5 in for x then solve hope this helps

6 0
2 years ago
Determine if the ordered pair is a solution of the equation. Is (0,0) a solution of y = x? options: True False
Monica [59]
I think false would be the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tell whether the ordered pair is a solution to the system.
DerKrebs [107]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

no. substitute -1 for x and -2 for y.

the first one is -1 - 10

this equals -11 not 3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = 2x^3 + 18x^2 + 56x + 40 and x + 1 is a factor of f(x), then find all of
Fantom [35]

Answer:

-3, 0, 0.5, and 3

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me answer this
    14·1 answer
  • Please help. I don't understand this. Thanks.
    13·1 answer
  • 3 3/5 + y + 5 2/3= 15<br><br><br>What is y<br>i will mark
    5·2 answers
  • Which product will result in a sum or difference of cubes?
    10·1 answer
  • Is √10 repeating, greater than, less then, or equal to five? Because 10 lies between two consecutive perfect squares (in increas
    5·1 answer
  • Molly had 8 apples jim has 8 how many do they have all together
    10·2 answers
  • I need the anwers to both question A and B
    15·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • Al mediodía en una ciudad se registra una temperatura de 13°C bajo
    12·2 answers
  • I Ready Understand Absolute Value - Inst Compare the two numbers. -6 or -7<br>​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!