1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRa [10]
3 years ago
10

Find the length of the line PA.

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
8 0

RO divides the rectangle into two congruent right triangles.

The area of the one triangle is equal half area of the rectangle.

Calculate the area of rectangle:

A_R=lw\\l=12,\ w=5\\\\A_R=12\cdot5=60

The area of right triangle:

A_T=\dfrac{1}{2}A_R\to A_T=\dfrac{1}{2}\cdot60=30

Use the Pythagorean theorem to calculate the length of RO:

|RO|^2=5^2+12^2\\\\|RO|^2=25+144\\\\|RO|^2=169\to|RO|=\sqrt{169}\to|RO|=13

The formula of an area of this right triangle is:

A_T=\dfrac{1}{2}|RO||PA|

Therefore we have the equation:

\dfrac{1}{2}(13)|PA|=30\qquad|\cdot2\\\\13|PA|=60\quad|:13\\\\|PA|=\dfrac{60}{13}\\\\|PA|\approx4.62

You might be interested in
The monthly utility bills in a city at e normally distributed, with a mean $100 and a standard deviation of $13. find the probab
dmitriy555 [2]

Answer:

how's your day

Step-by-step explanation:

how's your day

5 0
2 years ago
When solving a system by substitution, one should
neonofarm [45]
B, because to substitute for a variable you have to have an equation to substitute first.
6 0
3 years ago
40 = 3 x 3 x ? Complete the equation
vagabundo [1.1K]

Answer:

0.225

hope this helps☺

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company loses $780 as a result of shipping delay. The 6 owners of the company must share the loss equally. Write an expression
Stels [109]
C that’s the answer very easy there u go
3 0
3 years ago
There are 3/20 tickets left to sell and capacity is 3000 how many tickets are available to sell
Musya8 [376]

Answer:

45

Step-by-step explanation

20x = 900

-----    -------

20       20

45

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Multiply. 5 1/2 x 2 4/5 =
    7·2 answers
  • Jayne is driving 440 miles and wants to make the trip in 8 hours. write an equation and solve to determine the average speed jay
    9·1 answer
  • Hey someone help me with this please
    13·1 answer
  • In a circle with a radius of 8 ft, an arc is intercepted by a central angle of 3π4 radians.
    15·2 answers
  • A pair of shoes costs $52.99 and the sales tax is 8% use the fromula c=p+rp to find the total prices
    12·1 answer
  • Which expression represents four times the difference of 64 and 18
    14·1 answer
  • Which linear function shows the same relationship as the table below?
    15·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • F(x)= x3 2x - 567+192​
    11·1 answer
  • 3(3−3)=2(+3)−30 how do I do this???? I'm in 10th grade and this confuses me every time.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!