Root are also known as what x is equal to. So, to find x you would need to set (x-4)=0 and (x+7)=0
X=4. X=-7
A. 48 is the answer because 8x6
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!