1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
4 years ago
9

Carrie Ambrose has family medical coverage through her employer's group medical plan. The annual cost of Carrie's plan is $14,80

0. If her employer pays 70% of the cost, how much does Carrie have to pay per year?
$5,180

$3,700

$$1,150

$4,440
Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]4 years ago
5 0

Answer:

$4440

Step-by-step explanation:

From the question, the annual cost of the plan is $14800

The employer pays 70% 0f the cost.

⇒70/100 ×14800 =$10360

Remaining amount to pay=

14800-10360=$4440

You might be interested in
Use (<, >, =) to compare 2⁄3 and 3⁄4. A. None of the above B. 2⁄3 > 3⁄4 C. 2⁄3 < 3⁄4 D. 2⁄3 = 3⁄4
Vinvika [58]
C 3/4 >2/3 bc 3/4=.75 and 2/3 = .66
4 0
4 years ago
What is the root of the quadratic equation <br> y= (x-4) (x+7)
pishuonlain [190]
Root are also known as what x is equal to. So, to find x you would need to set (x-4)=0 and (x+7)=0
X=4. X=-7
4 0
3 years ago
Find the area of this triangle
Dahasolnce [82]
A. 48 is the answer because 8x6
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Which of the following equations would not have a solution that is the same as the solution to the system. shown below?
Shtirlitz [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Rewrite using sigma notation 12+16+20+24+28
    6·1 answer
  • Classify the following triangle
    13·1 answer
  • Brody wants to build a model ship. He has already saved $30 for the materials and plans. The materials cost $24.89 and the plans
    13·1 answer
  • James will need 180 cubic feet of concrete. The concrete mix delivery truck driver wants the order in cubic yards. How many cubi
    10·1 answer
  • 5. A cube has an edge lengths of 5 cm. A rectangular prism has dimensions 1p
    12·1 answer
  • Please help me asap​
    8·1 answer
  • related information for 30 employees at Gamma Technologies, Inc. These data include each selected employee’s gender (0 = male, 1
    9·1 answer
  • What is the slope of 2x+y=3
    7·1 answer
  • Bert’s cab company charges $1.00 plus an additional $3.00 per mile for a ride. Madeline’s cab company charges $3.00 plus an addi
    10·1 answer
  • Please help me this is so annoying and I need it done really fast so if you could just put an quick answer no explanation just t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!