1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
3 years ago
6

Solve for x in the equation x2+2x+1=17

Mathematics
2 answers:
Hitman42 [59]3 years ago
8 0
<span>Simplifying
 x2 + 2x + 1 = 17
 Reorder the terms
1 + 2x + x2 = 17
 Solving
1 + 2x + x2 = 17
 Solving for variable 'x'.
Reorder the terms:
1 + -17 + 2x + x2 = 17 + -17
  Combine like terms:
 1 + -17 = -16 -16 + 2x + x2 = 17 + -17 C
ombine like terms:
 17 + -17 = 0 -16 + 2x + x2 = 0
  Begin completing the square.
 Move the constant term to the right:
  Add '16' to each side of the equation
. -16 + 2x + 16 + x2 = 0 + 16
 Reorder the terms:
 -16 + 16 + 2x + x2 = 0 + 16
 Combine like terms:
 -16 + 16 = 0 0 + 2x + x2 = 0 + 16 2x + x2 = 0 + 16
 Combine like terms:
 0 + 16 = 16 2x + x2 = 16
  The x term is 2x. Take half its coefficient (1).
Square it (1) and add it to both sides. Add '1' to each side of the equation.
2x + 1 + x2 = 16 + 1
  Reorder the terms:
 1 + 2x + x2 = 16 + 1
 Combine like terms:
 16 + 1 = 17 1 + 2x + x2 = 17
  Factor a perfect square on the left side:
 (x + 1)(x + 1) = 17
  Calculate the square root of the right side:
 4.123105626
 Break this problem into two subproblems by setting
  (x + 1) equal to 4.123105626 and -4.123105626. </span><span>x + 1 = 4.123105626
 Simplifying
x + 1 = 4.123105626
 Reorder the terms:
1 + x = 4.123105626
  Solving
 1 + x = 4.123105626
  Solving for variable 'x'. Move all terms containing x to the left, all other terms to the right. Add '-1' to each side of the equation.
1 + -1 + x = 4.123105626 + -1
  Combine like terms:
 1 + -1 = 0 0 + x = 4.123105626 + -1 x = 4.123105626 + -1
  Combine like terms:
 4.123105626 + -1 = 3.123105626 x = 3.123105626
  Simplifying
 x = 3.123105626
</span><span>x + 1 = -4.123105626
 Simplifying
x + 1 = -4.123105626
 Reorder the terms:
1 + x = -4.123105626
 Solving
 1 + x = -4.123105626
 Solving for variable 'x'. Move all terms containing x to the left, all other terms to the right. Add '-1' to each side of the equation.
 1 + -1 + x = -4.123105626 + -1
  Combine like terms:
 1 + -1 = 0 0 + x = -4.123105626 + -1 x = -4.123105626 + -1
  Combine like terms:
 -4.123105626 + -1 = -5.123105626 x = -5.123105626
 Simplifying x = -5.123105626
</span><span>x = {3.123105626, -5.123105626}</span>
Sphinxa [80]3 years ago
7 0
If you meant 2x + 2x + 1 = 17: x = 4
Solve for x by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.<span> 
</span>
If you meant <span>x2 + 2x + 1 = 17:</span> <span>x ≈ 3.1231056,−5.1231056x</span>
Solve the equation for x by finding a, b, and c of the quadratic then applying the quadratic formula. <span><span>x = −1 ± <span>√17</span></span>x</span>
You might be interested in
Line m passes through the points (6’1) and (5, -6). Find the point of the intersection of these lines.
borishaifa [10]

Answer: this question may be easier to answer if you actually graph it. You can also use the app Desmos on the AppStore which is free to find the solution.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
LC Motor Sales conducted a survey to find out why people who bought cars at the dealership did not use it for ongoing service. T
Alenkasestr [34]

Answer: D

Step-by-step explanation:

42+23+102+124+17+26 = 334 total responses

LC Motors charged too much = 102

102/334 = .305..

Move the decimal 2 places to the right = 30.5

Rounds to 31%

8 0
3 years ago
Tara pays $20.50 for 8.2 pounds of potatoes. What is the price per pound of potatoes?
Masteriza [31]

Answer:

She pays $2.5 per pound

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I need help I don’t get this
Anton [14]
The answer would be A, 21.  This is because 16 is 2/3 of 24 and 14 is 2/3 of 21
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs 19 dollars for 3 t-shirts. W hat is the cost of 4 t-shirts
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

4 shirts will cost about 25.32

Step-by-step explanation:

First, You can divide 19/3 and this will give you 6.33 repeating.

Next, you will assume that one shirt would cost $6.33.

Finally, Multiply by 4 to get the amount of four shirts.  

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Maggie creates the fraction models shown to find the value of 1 3/4 divided by 2/3
    13·1 answer
  • Can someone explain how to do these questions or show me how?
    5·1 answer
  • Prove that if m + n and n + p are even integers, where m, n, and p are integers, then m + p is even. what kind of proof did you
    6·1 answer
  • The table shows the fraction of the votes that each candidate received. If 230 students voted, how many students vote for each c
    9·1 answer
  • Matthew threw 55 pitches in a baseball game. Of those pitches, 4/5 were strikes.
    13·2 answers
  • Gary makes a rectangular flag that is 1.7 meters long and 0.8 meter wide. How many square meters does the flag cover?
    9·2 answers
  • Which best represents the solution for the inequality-100 &gt; -5y
    6·1 answer
  • Why do they lock the lid on a coffin?
    12·2 answers
  • 1 Devin brings 7 dolls to her grandma's house. These dolls represent 20% of Devin's doll collection. What is the total number of
    13·1 answer
  • Leashes bought for $5.00 and sells for $12.50 what is the markup
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!