1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
7

Chase volunteers at an animal shelter after school, feeding and playing with the cats. If he can make 5 servings of cat food fro

m a third of a kilogram of food, how much does one serving weigh???
Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
4 0
It should weigh roughly 0.15 pounds
You might be interested in
Need help solving this !
Zigmanuir [339]

Answer:

Step-by-step explanation:

To start of u have to subtract 150 with 180 which is 180 (cuz its a straight line and E to get angle S

Now that we know that 180-150= 30

We add S and R then subtract by 180

so 80+ 30= 110

then we said subtract 180

180-110= 70

Now we know that angle Q is 7-

Then the bottom is RS & SE (NOT REALLY SURE)

It is a Remote Interior Angle

IF RIGHT PLZ GIVE BRAINLIEST  

THANK U  

HAVE A GREAT DAY AND BE SAFE :)

XD

4 0
3 years ago
A 64-ounce container of sports juice costs $6.50. A 48-ounce of the same juice costs $4.25. Which size container is the better b
Nady [450]

Answer:

Step-by-step explanation:

2

7 0
4 years ago
How many pound are in 28 ounces
krok68 [10]

Answer:

1.75

Step-by-step explanation:

Divide the ounces by 16 to get the value.

3 0
3 years ago
Simplify x2 + 12x + 35/3x + 15
kodGreya [7K]

x+7
——— is the simplified version
3
7 0
3 years ago
In circle C, what is the value of X?
solong [7]
The answer should be 112 degrees
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • Only got 5 min left
    10·2 answers
  • What is the inverse of the function f(x)=x-12
    14·1 answer
  • When multiplying what number can go into 46 and 5
    10·1 answer
  • what is the difference in height between 30 m up a cliff and 87 m up a cliff? What is the distance between these positions?
    7·2 answers
  • Helppp!! Help me answer please!
    8·1 answer
  • Name the values represented by the box plot.
    11·1 answer
  • 5. The average age of men at the time of their first marriage is 24.8 years. Suppose the
    14·1 answer
  • How have vaccines impacted health?
    5·2 answers
  • PRECISION In November 2010 the average cost of 5 gallons of regular unleaded gasoline in the United States was $14.46. What was
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!