1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zubka84 [21]
3 years ago
14

A pizza parlor offers 3 sizes of pizzas, 2 types of crust, and one of 4 different toppings. How many different pizzas can be mad

e from these choices
Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]3 years ago
5 0

Answer:  The total number of  pizzas that can be made from the given choices is 24.

Step-by-step explanation:  Given that a pizza parlor offers 3 sizes of pizzas, 2 types of crust, and one of 4 different toppings.

We are to find the number of different pizzas that can be made from the given choices.

We have the <em><u>COUNTING PRINCIPLE :</u></em>

If we have m ways of doing one task and n ways of doing the second task, then the number of ways in which we can do both the tasks together is m×n.

Therefore, the number of different pizzas that can be made from the given choices is

N=3\times2\times4=24.

Thus, the total number of  pizzas that can be made from the given choices is 24.

You might be interested in
Bruh this kind of math is killing meeee idk if anyone can read that tho
AleksAgata [21]

Answer:

nope i can't im blind

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which are true?
Tanzania [10]

Answers:

  1. True. All states have a different approach to collecting revenue, which is money they spend on government programs. Most states have income taxes, but a state like Florida doesn't have income taxes. Instead they rely on sales taxes and property taxes. The general rule is that if one tax is missing, then chances are the other tax rates are higher to make up the lack of funds (that the missing taxes would provide).
  2. False. States vary in sales tax rates. For instance, Alabama's sales tax is 4% while Arkansas is 6.5%
  3. True. You can do an online search of "states without sales tax" to find sources to help confirm this. Keep in mind that while the state overall does not impose sales tax, this does not mean the city and/or county governments won't impose sales tax. Unfortunately it's hard to escape taxes and sales tax is just one of those inevitable things.
  4. True. As mentioned in problem 3, local governments (city and/or county) tend to impose taxes of their own on top of state sales taxes. Sales taxes fund state programs while local taxes fund local programs. Though some local government programs will use state or federal dollars.
6 0
2 years ago
Please Help Me!
alexdok [17]

Answer:

The answer to your question is below

Step-by-step explanation:

                 (2x⁴ + 7x³ - 3x + 9) - (6x⁴ - 3x³ - 6x² - 17)

Step 1. take out the parenthesis, in the second term, change the signs

                  2x⁴ + 7x³ - 3x + 9 - 6x⁴ + 3x³ + 6x² + 17

Step 2. Group like terms

                  (2x⁴ - 6x⁴) + (7x³ + 3x³) + (6x²) + (-3x) + (9 + 17)

Step 3. Simplify like terms

                          -2x⁴ + 10x³ + 6x² - 3x + 26

                 

3 0
3 years ago
Id- 6217974205 p/w-123​
andrey2020 [161]

Answer:

For what-

Step-by-step explanation:

huh

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Michael has 105 credits at an arcade. He wants to purchase a drink and play his favorite video game with his credits. If the dri
seraphim [82]
He can play his game 12 times
Explanation: 105-63=42
42 divided by 3.5=12
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Are these tables functions or non functions? PLZ ANSWER ASAP
    9·1 answer
  • What are the comman factors of 4 and 8
    8·1 answer
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • Help me please it’s question 33
    6·2 answers
  • Michelle buys 13 bags of gravel for her fish aquarium. If each bag weighs 12 pounds,how many pounds of gravel did she buy?
    15·2 answers
  • A circle has a radius of 3it has an arc with a 20 degree central angle
    10·1 answer
  • Please Help me! Marvin worked for 3 days. He earned $87.20 each day. He uses his earnings to buy four chairs. If he has no money
    8·2 answers
  • Which number best repersents the slope of the graphed line
    7·1 answer
  • Someone please help me! i’m being timed for this!
    10·1 answer
  • Select the correct answer.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!