1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
9

I bought 6 and 1/2 pounds of potatoes from the local supermarket for a total price of $5.20 write an equation that would give th

e total cost of any amount of potatoes in pounds​
Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]3 years ago
5 0

Answer:

x - 0.8y

Step-by-step explanation:

5.20/6.5 = $0.80 per pound

x = total cost of potatoes

y = number of potatoes

x = 0.8y

You might be interested in
What are the values of x and y
Murljashka [212]

E 10 12

x=18*5)14. x=40/4. x=10. y=(15*4)/5 y=60/5 y=12.

resposta : 10 e 12

4 0
2 years ago
Help me out with this problem ?​
3241004551 [841]

Answer:

(-4.5, 2.5)

Step-by-step explanation:

The solution for two graphed linear equations is the intersection (The point where two lines meet or cross).

4 0
3 years ago
How do I do this problem
STatiana [176]

Answer:

shape one would have to move 8 units to the right and 5 units down and then flip

i hope this helped you to understand more

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Hanna wants to use multiplication to solve 2 divided by 1/4 = c
vova2212 [387]
35776332356666553345666
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Check Which pair of angles is complementary?
sergey [27]

The third set of angles is complementary. Complementary angles are angles that add up to 90°.

56° + 34° = 90°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzzz help due tomorrow
    9·1 answer
  • The scale on a map shows that 1 inch equals 5 feet. What is the distance between two points that are 8 inches apart on the map ?
    9·1 answer
  • Which of the following steps would you perform to the system of equations below so that the equations have equal x-coefficients?
    7·2 answers
  • PLease help! u can make it short i'm in a rush. please help me
    15·1 answer
  • A graph shows the relationship between the height of a plant and the number of days. On which axis should the height of the plan
    12·1 answer
  • Can someone please help me out?
    5·1 answer
  • What’s 3/4 equivalent too <br><br> Answer 40 points
    13·2 answers
  • 25 x 45% - 10 = 25%<br>​
    7·2 answers
  • In the same amount of time, James drove twice as far as Roger. Altogether, James and Roger drove 90km. Find the number of kilome
    12·1 answer
  • Mr. Foote needs exactly 6 folders for each fourth-grade student at Hoover Elementary School. If he bought 726 folders, to how ma
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!