Answer: See Explanation
Step-by-step explanation:
Take the amount of money and divide by the ounces for how much it costs per ounce
1.35 / 12 = 0.1125 per ounce
2.10 / 20 = 0.105 per ounce
3.60 / 32 = 0.1125 per ounce
The Big Swig would be the best deal because the cost per ounce is the lowest, getting you the cheaper price for a good size. I believe I did this right, hope I could help.
The x-intercept is where the graph crosses the x-axis. that happens when y=0.
x + 2(0) = 5
x = 5
x-intercept is 5