1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
2 years ago
5

What lesson can we learn from our past about Nativism​

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]2 years ago
5 0
Shhrrjrhrjhrtwwyrhrjgefwegheehwg
You might be interested in
Can someone answer and show me how you answered both of these equations.(it’s simple division)
valina [46]

Answer:

first is 9.08

second is 17.34

6 0
3 years ago
Renna pushed the button for the elevator to go up, but it would not move. The weight limit for the elevator is 450 kilograms, bu
trasher [3.6K]
At least five passengers need to get off
5 0
3 years ago
100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
ANTONII [103]

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto Area\:of\:rectangle=Length×Breadth\end{gathered}

<h3>Here,</h3>
  • Length= 13.8 ft
  • Breadth= 11.9 ft

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto Area=13.8×11.9\end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto ⚘Area=164.22ft^{2}\end{gathered}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
WHOEVER ANSWERS FIRST WITH A SERIOUS QUESTION WILL GET BRAINLIEST
shusha [124]

Answer: See Explanation

Step-by-step explanation:

Take the amount of money and divide by the ounces for how much it costs per ounce

1.35 / 12 = 0.1125 per ounce

2.10 / 20 = 0.105 per ounce

3.60 / 32 = 0.1125 per ounce

The Big Swig would be the best deal because the cost per ounce is the lowest, getting you the cheaper price for a good size. I believe I did this right, hope I could help.

6 0
2 years ago
The equation of the graphed line is x+2y=5. what is the x-intercept of the graph?
Stella [2.4K]
The x-intercept is where the graph crosses the x-axis. that happens when y=0.

x + 2(0) = 5
x = 5

x-intercept is 5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?
    14·2 answers
  • Figure A is a scale image of figure B
    7·1 answer
  • Use Pythagorean Theorem to solve #1
    6·2 answers
  • A family owns two businesses that made a combined profit of $$$10 million in the previous financial year, with business B making
    10·1 answer
  • Plz help with this question
    7·1 answer
  • Need help! please reply with right answers please.
    5·2 answers
  • 3 pages in 7 minutes or 8 pages in 14 minutes, which is better
    13·2 answers
  • a storage jug was 4/5 full of water when did get indicated 72 what was the full capacity of the storage jug​
    7·1 answer
  • Please help me <br><br> I will give brainliest :)
    12·2 answers
  • Using the interquartile range (IQR), determine if the data set contains any outliers. Name the outlier or choose No outliers.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!