1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
10

Part A: Solve -np 70 < 40 for n. Show your work. (4 points)

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
6 0
Part A:

 -np - 70 < 40
                          +70
                   -np < 110
                      -n < 110/p

Part B

      4w-7k=28
-7k=28-4w
7k=4w-28
k=4/7w-4
You might be interested in
How can you find a unit rate when given a rate
Alik [6]
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
4 0
3 years ago
PLEASE ANSWER ASAP I NEED HELP. <br> IT WILL BE MUCH APPRECIATED<br> find the product (x+4)(x-3)
iragen [17]

Answer:

Work shown below!

Step-by-step explanation:

(x + 4)(x - 3) = x^{2} -3x+4x-12=x^{2} +x-12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help bro pls broooooo
Debora [2.8K]

Answer:

773 and 869 and 703 on any day

8 0
2 years ago
What value of X is in the solution set of 8x - 6 &gt; 12 + 2x
Molodets [167]

Answer:

x>3

Step-by-step explanation:

8x-6>12+2x

Subtract 2x from both sides:

6x-6>12

Add 6 to both sides:

6x>18

Divide both sides by 6:

x>3

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me please ​
salantis [7]

Answer:

16x^3-9x^2+4x-4

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2^2 * 5^2 is the prime factorization of what number?<br><br>pls help asap
    6·2 answers
  • a sixth grade class has 12 boys and 24 girls consider this statement for every 2 boys there are 4 girls do you agree with this s
    5·2 answers
  • Write a rule for the nth term of the arithmetic sequence 3, 11, 19, 27, 35... what is a20?
    7·1 answer
  • Ridley bought 3 3/4 yards of blue fabric,12 5/6 yards of red fabric,and 7 2/3 yards of purple fabric.if she paid $7.50 per yard,
    6·1 answer
  • CAN SOMONE PLEASE HELP ME OFFERING BRAINLYIST THINGG Determine the range of the function.
    8·2 answers
  • Put smallest to largest<br><br> 4.3 4.303 4.03 4.33 4.033 4.003
    11·1 answer
  • Which of the following is an appropriate line of fit for the data?
    12·1 answer
  • Mike had to call a plumber. The plumber charged $55 for the service call plus, plus $22 for parts, and an hourly rate. He worked
    9·1 answer
  • Charlie made hamburgers
    12·1 answer
  • Would it be B? Let me know
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!